statystyki

500 zł na dziecko: Mimo czekania na decyzję może być wypłata świadczeń

autor: Michalina Topolewska08.11.2016, 16:00
Jeśli po wydaniu decyzji okaże się, że rodzina ma prawo świadczeń na dzieci za granicą, będzie musiała zwrócić wsparcie tymczasowo wypłacone w Polsce łącznie z odsetkami.

Jeśli po wydaniu decyzji okaże się, że rodzina ma prawo świadczeń na dzieci za granicą, będzie musiała zwrócić wsparcie tymczasowo wypłacone w Polsce łącznie z odsetkami.źródło: ShutterStock

Jeśli postępowanie o ustalenie kraju właściwego do wypłaty 500 zł na dziecko przedłuża się, a rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej, może zwrócić się do marszałka o tymczasowe przyznanie pomocy finansowej.

O takiej możliwości uzyskania wsparcia przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Są bowiem rodziny, które złożyły wnioski o świadczenie wychowawcze, ale nie otrzymały jeszcze decyzji w tej sprawie. Jest to związane z tym, że jeżeli jedno z rodziców mieszka lub pracuje w jednym z krajów UE , konieczne jest sprawdzenie, które państwo, zgodnie z unijnymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, jest właściwe do wypłaty finansowego wsparcia na dzieci (czasem mogą być oba, ale jedno ma pierwszeństwo w jego przyznaniu). Taka procedura dotyczy też rodziców rozwiedzionych lub żyjących w związkach partnerskich. Wniosek jest więc przekazywany przez gminę do marszałka województwa, a jego rozpatrzeniem zajmuje się podległy mu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane