statystyki

500 zł na dziecko: Mimo czekania na decyzję może być wypłata świadczeń

autor: Michalina Topolewska08.11.2016, 16:00
Jeśli po wydaniu decyzji okaże się, że rodzina ma prawo świadczeń na dzieci za granicą, będzie musiała zwrócić wsparcie tymczasowo wypłacone w Polsce łącznie z odsetkami.

Jeśli po wydaniu decyzji okaże się, że rodzina ma prawo świadczeń na dzieci za granicą, będzie musiała zwrócić wsparcie tymczasowo wypłacone w Polsce łącznie z odsetkami.źródło: ShutterStock

Jeśli postępowanie o ustalenie kraju właściwego do wypłaty 500 zł na dziecko przedłuża się, a rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej, może zwrócić się do marszałka o tymczasowe przyznanie pomocy finansowej.

O takiej możliwości uzyskania wsparcia przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Są bowiem rodziny, które złożyły wnioski o świadczenie wychowawcze, ale nie otrzymały jeszcze decyzji w tej sprawie. Jest to związane z tym, że jeżeli jedno z rodziców mieszka lub pracuje w jednym z krajów UE , konieczne jest sprawdzenie, które państwo, zgodnie z unijnymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, jest właściwe do wypłaty finansowego wsparcia na dzieci (czasem mogą być oba, ale jedno ma pierwszeństwo w jego przyznaniu). Taka procedura dotyczy też rodziców rozwiedzionych lub żyjących w związkach partnerskich. Wniosek jest więc przekazywany przez gminę do marszałka województwa, a jego rozpatrzeniem zajmuje się podległy mu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane