statystyki

Zasiłek bez pracy: Zdaniem sądów to możliwe

autor: Anna Kwiatkowska08.09.2016, 10:27; Aktualizacja: 08.09.2016, 11:19
Kodeks pracy nie przewiduje wygaśnięcia pracy z powodu jej niewykonywania.

Kodeks pracy nie przewiduje wygaśnięcia pracy z powodu jej niewykonywania.źródło: ShutterStock

Jeśli płatnik przestał prowadzić działalność, ale nie wyrejestrował pracownika z ubezpieczeń, ten może pobierać świadczenia bez końca. Nie ma bowiem dowodu, że etat już nie istnieje.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu etatu, a co za tym idzie, możliwość otrzymania np. zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego jest przedmiotem sporu w wielu sprawach. ZUS często podważa istnienie umowy o pracę, twierdząc, że jest ona fikcyjna i została zawarta tylko w celu wyłudzenia świadczeń. Istnieje także grupa przypadków, gdy ubezpieczenie zdaniem ZUS może nie istnieć, mimo że umowa została zawarta legalnie i na pewno była przez jakiś czas wykonywana. Chodzi o sytuacje, gdy pracodawca ubezpieczonego (płatnik) przestaje prowadzić działalność, nie wyrejestrowując przy tym pracowników z ZUS, a samego podmiotu z KRS lub ewidencji gospodarczej. A to pozwala im pobierać świadczenia z ubezpieczeń społecznych w zasadzie bez ograniczeń.

Pozwala na to prawo

Jak to możliwe? Mechanizm jest bardzo prosty i wynika wprost z przepisów prawa. Podleganie ubezpieczeniom społecznym i możliwość korzystania ze świadczeń są związane z posiadaniem tytułu ubezpieczeniowego, jednym z nich jest stosunek pracy. Pracodawca ma obowiązek zarejestrować pracownika w ZUS, gdy ten podejmuje pracę, i wyrejestrować, gdy jej wykonywanie jest zakończone. Kiedy więc pracodawca kończy działalność, oczywiste jest, że praca nie jest wykonywana i wynagrodzenia nie będą wypłacane, a ubezpieczeni powinni zostać wyrejestrowani. Zdarza się, że przedsiębiorca albo członkowie organów spółki z różnych przyczyn nie dopełniają tego obowiązku. Co więcej, nie wypowiadają nawet pracownikom umów o pracę. Formalnie pozostają więc oni w zatrudnieniu i występują do ZUS o świadczenia, twierdząc, że umowa o pracę trwa. ZUS nie otrzymuje jednak za pracowników ani składek, ani dokumentów rozliczeniowych, próbuje się więc skontaktować z pracodawcą, aby to potwierdzić i ustalić wysokość wynagrodzenia. Nie otrzymuje żadnej odpowiedzi, bo pod wskazanym adresem najczęściej będzie się znajdowało tylko puste biuro. Tymczasem pracownik, nawet gdyby otrzymał wypowiedzenie przed faktycznym zamknięciem firmy, z pewnością tego nie ujawni. Gdy otrzyma decyzję ZUS o odmowie zasiłku i odwoła się do sądu, może liczyć na jego przychylność. Zdaniem sądów skoro nie ma dowodów na ustanie stosunku pracy, to nie ma również powodów, aby odmawiać prawa do świadczeń. Idąc tym tokiem rozumowania, jeśli z pracodawcą (płatnikiem) nie ma żadnego kontaktu, to rzekomy pracownik może w nieskończoność figurować w ZUS jako ubezpieczony. A to oznacza również możliwość pobierania świadczeń, mimo że stosunek pracy dawno ustał i żadne składki nie są odprowadzane (zgodnie z zasadą, że nieopłacanie składek nie może mieć wpływu na uprawnienia ubezpieczonych).


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane