statystyki

Jak obliczyć zasiłek chorobowy, gdy pracodawca wprowadzi nową premię kwartalną

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak16.09.2016, 20:00
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Nawet gdy premia przysługuje, ale pracodawca nie zdążył jej jeszcze wypłacić, do obliczenia zasiłku należy przyjąć jej wysokość z poprzedniego kwartału.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca wdrożył nowy system motywacyjny. Za spełnienie określonego indywidualnie zadania pracownik może otrzymać kwartalną premię. Pierwszy kwartał, za który pracownik może premię otrzymać, to okres lipiec – wrzesień 2016 r. Pracodawca zastrzegł dodatkowo, że wypłata premii nastąpi do końca kolejnego kwartału, czyli nawet do 31 grudnia 2016 r. Jak taką nagrodę wliczyć do zasiłku chorobowego?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, a gdy brak takiego zapisu, to przyjmuje się, że składnik nie jest wypłacany za okres choroby, więc należy go wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku. Ponieważ brak jest w ogóle zapisu w tej sprawie, należy przyjąć, że premia kwartalna nie jest wypłacana za okres choroby, czyli należy ją wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Dodany składnik wynagrodzenia

Z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wynika, że nagrody kwartalne wlicza się w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jednak ustawa nie wyjaśnia, jak postępować, gdy nagroda kwartalna jest wypłacona po raz pierwszy. Przedsiębiorca może mieć wątpliwości, czy wypłaconą np. w listopadzie 2016 r. nagrodę kwartalną uwzględnić pracownikowi w podstawie wymiaru zasiłków w wysokości 1/12, skoro jest to nowy składnik wynagrodzenia i wystąpił tylko jeden kwartał, w którym pracownik mógł otrzymać nagrodę.

Czy biorąc pod uwagę kompensacyjny charakter zasiłków, w takiej sytuacji premię należy liczyć inaczej? Wszak skoro przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków w razie nieprzepracowania przez pracownika dwunastu miesięcy bierze się średnią wyłącznie z przepracowanych miesięcy. Idąc tym tropem: czy pierwszą premię kwartalną należy w podstawie zasiłku uwzględnić w 1/3 kwoty wypłaconej (gdyż dotyczy 3, a nie 12 miesięcy)? Po drugiej wypłacie premii kwartalnej należy uwzględnić ją w wysokości 1/6 sumy nagród wypłaconych za dwa kwartały, czyli za 6 miesięcy. Po trzeciej wypłacie dzielnikiem będzie 9 (nagroda za 9 miesięcy, czyli 3 kwartały) i dopiero przy czwartej wypłacie nagrody kwartalnej można ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłków w wysokości 1/12 wypłaconych kwot (cztery kwartały, czyli 12 miesięcy). Przemawiałoby za tym również założenie, że do podstawy wymiaru zasiłków przyjmuje się te składniki, które w czasie choroby nadal są wypłacane w zakładzie pracy. Jeśli postanowienia np. regulaminu pracy wyłączają wypłatę jakiegoś składnika, to jest on usuwany także z podstawy wymiaru zasiłków, gdyż zasiłek ma kompensować to, czego pracownik z uwagi na nieobecność nie może otrzymać.

W praktyce jest inaczej


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane