statystyki

Wypłacone świadczenia nie wpływają na chorobowe

autor: Łukasz Guza04.08.2016, 18:00
gorączka, pacjent, choroba, leczenie

Najwięcej problemów wywoływała sytuacja, gdy regulacje nie określały tego wyraźnie, nie było ono wliczane do podstawy, ale pracodawca w praktyce tego świadczenia nie wypłacałźródło: ShutterStock

Jeśli pracownik faktycznie otrzymał składniki wynagrodzenia (np. premię), do których zachowuje prawo w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, to nie wlicza się ich do podstawy, od której zależy wysokość zasiłku chorobowego. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 3 sierpnia 2016 r.

Sprawa, którą zajął się SN dotyczyła członka zarządu (dyrektora) spółki, który przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 25 marca 2013 r. do 22 września 2013 r., a następnie od 3 grudnia 2013 r. do 17 lutego 2014 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru jego zasiłku chorobowego wzięto pod uwagę zarobki z okresu marzec 2012 r. – luty 2013 r.

Ani pracodawca, ani ZUS nie uwzględnił jednak dwóch uznaniowych składników wynagrodzenia zatrudnionego – premii kwartalnej (za I i IV kwartał) oraz nagrody rocznej (pomimo tego, że były one oskładkowane; ich wypłata była uzależniona od osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego przez spółkę i podjęcia decyzji przez zgromadzenie wspólników).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 372 ze zm.), przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się bowiem składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego świadczenia. Celem tego przepisu jest zapewnienie, aby jedno świadczenie nie powodowało podwójnego przysporzenia pracownikowi (z tytułu jego wypłaty i wpływu na wysokość zasiłku).


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane