statystyki

Informacje dla PFRON na nowych drukach

autor: Michalina Topolewska04.07.2016, 07:26; Aktualizacja: 11.07.2016, 18:11

Obowiązująca od początku tego miesiąca nowelizacja przepisów ustawy rehabilitacyjnej spowodowała konieczność zmian w formularzach przekazywanych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ich nowe wzory określają cztery rozporządzenia ministra rodziny pracy i polityki społecznej z 22 czerwca 2016 r.

Pierwszym z nich jest rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 951). To w nim zawarte są druki Wn-D oraz INF-D-P wymagane od pracodawców starających się o dopłaty do pensji. W związku z tym, że od 1 lipca mają oni możliwość wnioskowania o subsydia płacowe na osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w trakcie zatrudnienia, to kwestia ta wymagała uwzględnienia w wspomnianych formularzach.

– Pracodawca, który chce wnioskować o dopłatę do pensji takiej osoby, powinien w pozycji nr 48 w druku INF-D-P wpisać „Tak” – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Drugim z wprowadzonych właśnie aktów prawnych zmienia rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 941). O tę formę wsparcia mogą starać się osoby prowadzące działalność gospodarczą i rolnicy, którzy w tym celu wypełniają druki: WN-U-G i WN-U-A. Od tego miesiąca warunkiem uzyskania zwrotu pieniędzy jest to, aby wniosek o refundację został złożony dopiero po opłaceniu składek w całości. Pod tym kątem doprecyzowane zostały więc objaśnienia informujące, jak wypełnić formularze: nr 13 w druku WN-U-G i nr 7 w druku WN-U-A. Jak wyjaśnia PFRON, formularze z obydwu wymienionych wyżej rozporządzeń powinny być stosowane nie tylko w przypadku bieżąco składanych wniosków, ale też korekt za poprzednie okresy sprawozdawcze.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane