statystyki

Zwrot dopłat do pensji z PFRON będzie możliwy w ratach

autor: Michalina Topolewska07.07.2016, 16:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:24
O zmniejszenie wymiaru kary apelowała do posłów m.in. Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych.

O zmniejszenie wymiaru kary apelowała do posłów m.in. Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych.źródło: ShutterStock

Pracodawcy i związki zawodowe nie zostaną usunięci z krajowej rady konsultacyjnej przy pełnomocniku rządu ds. osób niepełnosprawnych. Więcej członków wydelegują organizacje pozarządowe.

Wykluczenie związkowców oraz przedsiębiorców z prac rady przewidywał poselski projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721 ze zm.). Jednak po protestach ze strony partnerów społecznych na etapie prac podkomisji wprowadzone zostały poprawki, które przewidują dalszy udział reprezentantów partnerów społecznych na posiedzeniach krajowej rady. Ponadto zwiększy się w tym gremium reprezentacja organizacji pozarządowych.

Posłowie w trakcie prac w podkomisji zaproponowali również poprawkę dotyczącą przedsiębiorców, którzy w przypadku nawet małych nieprawidłowości, np. opóźnienia w opłaceniu składek do ZUS czy błędnego wyliczenia ich wysokości, są zobowiązani do zwrotu do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowań do pensji. Często są to kwoty sięgające kilkudziesięciu lub kilkunastu tysięcy złotych, co grozi zamknięciem ich firm i utratą miejsc pracy przez osoby niepełnosprawne. Z informacji PFRON wynika, że problem ten dotyczy obecnie 177 pracodawców zatrudniających prawie 8 tys. pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi. Zgodnie z przyjętą poprawką do art. 49f ustawy będą mogli oni złożyć wniosek do funduszu o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu jej płatności.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane