statystyki

Firmy liczą na elektroniczne akta osobowe

autor: Łukasz Guza22.06.2016, 07:15; Aktualizacja: 11.07.2016, 19:27
dokumenty, urząd, archiwum

Pakiet dla przedsiębiorców rzeczywiście wskazuje, że jeżeli pracownik nie korzysta z kwalifikowanego podpisu, pracodawca będzie mógł zapewnić mu dostęp do systemu informatycznego, który umożliwi tworzenie wybranych dokumentów i przekazywanie ich do pracodawcyźródło: ShutterStock

Digitalizacja dokumentacji pracowniczej ułatwi prowadzenie działalności. Trudności nie powinien sprawiać podpis elektroniczny. Problemem może być dochodzenie roszczeń.

Pracodawcy mają nadzieję, że po latach rozmów i składania obietnic rządzącym uda się wreszcie ograniczyć obowiązek gromadzenia akt osobowych pracowników w wersji papierowej. Możliwość prowadzenia takiej dokumentacji w wersji elektronicznej zakłada pierwszy pakiet dla przedsiębiorców przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju (MR).

– Przepisy przewidują obecnie m.in. konieczność przedstawienia pracownikowi ponad 40 różnego rodzaju informacji i uzyskiwania od niego potwierdzeń zapoznania się z nimi. Rozumiemy takie wymogi, ale w dobie powszechnej komputeryzacji można przecież ułatwić pracodawcy tryb realizacji takich obowiązków – tłumaczy Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

Jednocześnie proponowana zmiana nie musi być niekorzystna dla pracowników. Nowe przepisy muszą jednak np. zabezpieczyć możliwość dochodzenia przez nich roszczeń (powoływania się na treść akt osobowych) nawet po dłuższym czasie od zakończenia stosunku pracy.

Będzie łatwiej


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane