statystyki

Pomoc społeczna: Przyznanie świadczenia bez zgody na przetwarzanie danych

autor: Michalina Topolewska02.11.2016, 17:00
dane osobowe-personalne

Pozyskiwanie przez OPS danych adresowych z urzędu gmin wymaga złożenia pisemnego wnioskuźródło: ShutterStock

Osoba ubiegająca się o pomoc społeczną nie musi do wniosku dołączać oświadczenia pozwalającego ośrodkowi pomocy społecznej na przetwarzanie jej danych, bo odbywa się to z mocy prawa.

Tak wynika ze stanowiska przygotowanego przez dr Edytę Bielak-Jomaa, generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). Jest ono związane z praktyką postępowania ośrodków pomocy społecznej, które od osób starających się o wsparcie finansowe żądają pisemnej zgody na przetwarzanie ich danych osobowych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • jan(2016-11-03 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 7. Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) zbiorze danych – rozumie się przez to każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest rozproszony lub podzielony funkcjonalnie; 2) przetwarzaniu danych – rozumie się przez to jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych; Nie chodzi tylko o udostępnianie danych osobowych innym podmiotom, ale też o działania związane z załatwianiem sprawy. Jak np. wypłacić pomoc jeśli nie ma zgody na wpisanie na listę wypłat, itp.

    Odpowiedz
  • taktylkosiepytam(2016-11-02 23:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czy mozna wiedziec komu te dane sa przekazywane i po co?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane