statystyki

Pomoc społeczna: Przyznanie świadczenia bez zgody na przetwarzanie danych

autor: Michalina Topolewska02.11.2016, 17:00
dane osobowe-personalne

Pozyskiwanie przez OPS danych adresowych z urzędu gmin wymaga złożenia pisemnego wnioskuźródło: ShutterStock

Osoba ubiegająca się o pomoc społeczną nie musi do wniosku dołączać oświadczenia pozwalającego ośrodkowi pomocy społecznej na przetwarzanie jej danych, bo odbywa się to z mocy prawa.

Tak wynika ze stanowiska przygotowanego przez dr Edytę Bielak-Jomaa, generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). Jest ono związane z praktyką postępowania ośrodków pomocy społecznej, które od osób starających się o wsparcie finansowe żądają pisemnej zgody na przetwarzanie ich danych osobowych.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • jan(2016-11-03 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 7. Ilekroć w ustawie jest mowa o: 1) zbiorze danych – rozumie się przez to każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest rozproszony lub podzielony funkcjonalnie; 2) przetwarzaniu danych – rozumie się przez to jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych; Nie chodzi tylko o udostępnianie danych osobowych innym podmiotom, ale też o działania związane z załatwianiem sprawy. Jak np. wypłacić pomoc jeśli nie ma zgody na wpisanie na listę wypłat, itp.

    Odpowiedz
  • taktylkosiepytam(2016-11-02 23:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czy mozna wiedziec komu te dane sa przekazywane i po co?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane