statystyki

Zatrudnienie na część etatu nie zwalnia szefa z obowiązków

autor: Jan Ludwikowski13.06.2016, 11:20; Aktualizacja: 13.06.2016, 12:10
Minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1850 zł brutto

Minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1850 zł bruttoźródło: ShutterStock

Chciałabym zatrudnić pracownika biurowego na 1/4 etatu Czy muszę dopełnić wszystkich formalności? Jakie są skutki finansowe takiego zatrudnienia – pyta pani Krystyna.

W zależności od potrzeb pracodawcy umowa z podwładnym może być zawarta na pełny lub niepełny wymiar czasu pracy. Ustawa nie wskazuje najniższej możliwej części etatu. Zdarza się więc, że przedsiębiorcy zatrudniają nawet na 1/8 pełnego wymiaru. Jednak to, że zatrudniony będzie wykonywał swoje czynności jedynie kilka godzin w tygodniu, nie zwalnia przełożonego z wypełnienia licznych obowiązków.

Przede wszystkim pracownik powinien otrzymać umowę na piśmie. Trzeba w niej wskazać okres zatrudnienia, czas rozpoczęcia, rodzaj, miejsce i wymiar pracy. Podwładny musi znać zasady, na jakich jest zatrudniony. Powinny one być sprecyzowane w warunkach pracy i płacy. Wymiar urlopu dla zatrudnionego na 1/4 etatu wynosi 5 dni lub 6,5 dnia kalendarzowego. Co niezwykle ważne, dopuszczenie pracownika do wykonywania czynności dla przełożonego musi być poprzedzone badaniami lekarskimi i szkoleniem BHP.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane