statystyki

Zatrudnienie na część etatu nie zwalnia szefa z obowiązków

autor: Jan Ludwikowski13.06.2016, 11:20; Aktualizacja: 13.06.2016, 12:10
Minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1850 zł brutto

Minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1850 zł bruttoźródło: ShutterStock

Chciałabym zatrudnić pracownika biurowego na 1/4 etatu Czy muszę dopełnić wszystkich formalności? Jakie są skutki finansowe takiego zatrudnienia – pyta pani Krystyna.

W zależności od potrzeb pracodawcy umowa z podwładnym może być zawarta na pełny lub niepełny wymiar czasu pracy. Ustawa nie wskazuje najniższej możliwej części etatu. Zdarza się więc, że przedsiębiorcy zatrudniają nawet na 1/8 pełnego wymiaru. Jednak to, że zatrudniony będzie wykonywał swoje czynności jedynie kilka godzin w tygodniu, nie zwalnia przełożonego z wypełnienia licznych obowiązków.

Przede wszystkim pracownik powinien otrzymać umowę na piśmie. Trzeba w niej wskazać okres zatrudnienia, czas rozpoczęcia, rodzaj, miejsce i wymiar pracy. Podwładny musi znać zasady, na jakich jest zatrudniony. Powinny one być sprecyzowane w warunkach pracy i płacy. Wymiar urlopu dla zatrudnionego na 1/4 etatu wynosi 5 dni lub 6,5 dnia kalendarzowego. Co niezwykle ważne, dopuszczenie pracownika do wykonywania czynności dla przełożonego musi być poprzedzone badaniami lekarskimi i szkoleniem BHP.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane