statystyki

Z pieniędzy na walkę z bezrobociem nie powinno się finansować staży dla lekarzy i pielęgniarek

autor: Grzegorz Kowalczyk, Aleksandra Kurowska12.07.2016, 07:11; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:58

Z pieniędzy na walkę z bezrobociem nie powinno się finansować staży dla medyków i pielęgniarek – twierdzą związkowcy i pracodawcy. Oczekują od rządu zdecydowanych działań.

– Fundusz Pracy nie jest od finansowania zadań zdrowotnych. On ma pomóc ludziom, którzy wątpią, że w ogóle kiedykolwiek znajdą pracę – wyjaśnia Wiesława Taranowska, wiceszefowa OPZZ. Jeszcze w tym tygodniu stanowisko w tej sprawie ma przyjąć Rada Dialogu Społecznego (RDS). Na razie ostro przeciwko drenowaniu Funduszu Pracy wypowiedziały się działająca przy resorcie polityki społecznej Rada Rynku Pracy oraz zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS.

Problem nie jest bagatelny. Koszt stażu podyplomowego lekarza medycyny wynosi ok. 3,7 tys. zł w skali miesiąca, lekarza dentysty – ok. 3 tys. zł, pielęgniarki i położnej – ok. 2 tys. zł. W tym roku Fundusz Pracy wyda na staże dla nich ponad 835 mln zł, tyle co w zeszłym roku. Dla porównania: na finansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych wydano w zeszłym roku 252 mln zł, a na szkolenia 164,6 mln zł. Na dodatek zgodnie z rządowymi planami liczba absolwentów studiów medycznych, którzy trafiać będą na staż, ma w kolejnych latach znacznie rosnąć.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane