statystyki

RPO przeciwko obciążaniu pracodawców składkami za pracowników wykonujących pracę na rzecz podwykonawców

autor: Bożena Wiktorowska15.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:51
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Teraz pozostaje czekać na rozpatrzenie sprawy przez TK.źródło: ShutterStock

ZUS nie ma prawa nakazywać pracodawcom opłacania obowiązkowych składek za pracowników wykonujących pracę na rzecz podwykonawców. Takie jest stanowisko rzecznika praw obywatelskich, który dołączył się do pytania prawnego zadanego Trybunałowi Konstytucyjnemu przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Wątpliwości dotyczą art. 8 ust. 2a w związku z art. 4 pkt 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.), który – zdaniem rzecznika – jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Ustawodawca wprowadził ten przepis celowo, aby ograniczyć możliwość zawierania przez pracodawców umów cywilnoprawnych z własnymi pracownikami do wykonywania tych samych zadań, które wykonują oni w ramach łączącego strony stosunku pracy. Teoretycznie bowiem takie osoby pracowały dla podwykonawców, ale w rzeczywistości dla własnego pracodawcy. Ustawodawca wówczas się tłumaczył, że firmy przekazując swoich pracowników podwykonawcom, omijali ograniczenia dotyczące nadgodzin czy czasu wykonywania czynności wynikające z przepisów prawa pracy. Dodatkowo też zmniejszali wysokość swojej daniny płaconej na rzecz ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane