statystyki

Raport NIK: Seniorzy pozbawieni opieki

autor: Michalina Topolewska13.04.2016, 07:08; Aktualizacja: 13.04.2016, 08:07
emeryt, umowa, zdrowie, chory

40 mln zł tyle rząd ma przeznaczyć w tym roku na dotacje dla dziennych domów Senior Wigor.źródło: ShutterStock

Starsze osoby zamiast do domów pomocy społecznej trafiają do placówek medycznych, bo samorządy i rodziny nie współfinansują ich pobytu.

To, jak gminy i powiaty świadczą usługi osobom starszym, było przedmiotem kontroli NIK. Jej wyniki zostały przedstawione posłom na wczorajszym posiedzeniu komisji ds. kontroli państwowej. Izba sprawdzała m.in. dostęp do usług opiekuńczych i pobytu w domach pomocy społecznej oraz przestrzeganie przepisów z tym związanych.

W swojej ogólnej ocenie NIK wskazał, że samorządy umożliwiały osobom starszym korzystanie z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz w większości przypadków kierowały je do DPS, gdy była taka potrzeba. Organ kontroli zwrócił natomiast uwagę, że gminy w niewielkim stopniu rozwijały inne poza usługami formy opieki środowiskowej, które przewiduje ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Należy do nich m.in. tworzenie środowiskowych domów samopomocy czy dziennych domów pobytu. Dodatkowo w przyjmowanych przez nie strategiach rozwiązywania problemów społecznych brakowało diagnozy sytuacji osób starszych, która pozwalałaby na identyfikowanie potrzeb w tym zakresie. Jako jeden z powodów tego, że nie są rozwijane różne formy opieki środowiskowe, gminy podawały coraz wyższe wydatki na pobyt swoich mieszkańców w DPS. W latach 2012–2014 w skali całego kraju wzrosły one z 680 mln zł do 1 mld zł. Jednak przy tej okazji NIK stwierdził, że coraz powszechniejsza jest sytuacja, gdy osoby kwalifikujące się do DPS przebywają w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • BoK(2016-04-14 08:30) Zgłoś naruszenie 00

  Mój 80-ni Tata przewrócił się w domu. Po dojeździe do szpitala nie stwierdzono złamania i powiedziano mi "proszę" zabrać Ojca do domu bo "nie ma podstaw" do hospitalizacji, pomimo iż nie był władny stanąć na nogach tym bardziej iść. Dopiero Lekarz Koordynator zlecił przewóz do innego szpitala gdzie po długich bojach pozostał na 18 dni do czasu kiedy mógł się już sam poruszać. Boje wynikały z faktu ze po 5 dniach dniach też już był gotowy wypis. Kiedy skończy się ta paranoja, że Szpitale będą hospitalizować pacjentów tylko 5 dni bo za tyle płaci KASA CHORYCH ????

  Odpowiedz
 • Joanna żakowska(2016-04-13 11:23) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę skontrolować szpitale gdzie starsze osoby są narażone na ogromne cierpienia i utratę życia !

  Odpowiedz
 • Wiktoria(2016-04-13 21:24) Zgłoś naruszenie 00

  W większości firm tylko czekają aż pracownik osiągnie wiek emerytalny i zwalniają z przyczyn zakładu pracy.

  Odpowiedz
 • hulabula(2019-04-27 18:49) Zgłoś naruszenie 00

  Opiekę mają tylko "karły" przeklęte !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane