statystyki

Sprzęt gaśniczy w zakładzie musi spełniać określone wymogi

autor: Maciej Ambroziewicz10.03.2016, 09:33; Aktualizacja: 10.03.2016, 10:37
gaśnica, trójkąt, apteczka,

Obiekty budowlane muszą być wyposażone w gaśnice, których rodzaj powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w danym obiekcieźródło: ShutterStock

Prowadzę biuro rachunkowe, w którym zatrudniam 9 osób. Obecnie zmieniliśmy siedzibę firmy i sami jesteśmy zobowiązani odpowiednio zabezpieczyć zakład pracy. W związku z tym, czy muszę zapewnić gaśnice, a jeżeli tak, to ile i jakie?

Właściciel budynku, innego obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ochronę przeciwpożarową, jest zobowiązany wyposażyć dany obiekt lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice oraz zapewnić ich konserwację oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie. Odpowiedzialność za realizację tych obowiązków przejmuje w całości lub w części ich zarządca lub użytkownik na podstawie umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.

Należy pamiętać, że czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (np. wykształcenie średnie i uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej lub kwalifikacje do wykonywania zawodu technik pożarnictwa).

Obiekty budowlane muszą być wyposażone w gaśnice, których rodzaj powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w danym obiekcie. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że przepisy wyróżniają pięć grup pożarów oznaczonych literami A, B, C, D i F. Są to pożary:


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane