statystyki

Pomoc społeczna: Będzie nowa ustawa o dożywianiu

autor: Michalina Topolewska18.01.2016, 07:32; Aktualizacja: 18.01.2016, 20:13

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza jeszcze w tym roku przygotować ustawę, na podstawie której gminy będą otrzymywać dotacje do bezpłatnych posiłków przyznawanych osobom o najniższych dochodach.

Będzie to więc oznaczać powrót do regulacji, która obowiązywała w latach 2006–2013 r. Wtedy program dożywiania był realizowany właśnie na podstawie ustawy. Natomiast od początku 2014 r. dofinansowanie jest przyznawane na podstawie uchwały Rady Ministrów, która ma obowiązywać do 2020 r. Na razie nie wiadomo jednak, czy w nowym akcie prawnym zachowane będą dotychczasowe zasady korzystania z dotacji, czy też będą wprowadzane jakieś zmiany. Obecnie warunkiem uzyskania dofinansowania jest zagwarantowanie wkładu własnego samorządu w wysokości 40 proc. oraz podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do bezpłatnych posiłków do wysokości 150 proc. progu obowiązującego w pomocy społecznej. Jedyną potwierdzoną nowością ma być możliwość uzyskiwania przez gminy dofinansowania do tworzenia lub wyposażania punktów umożliwiających dożywianie w placówkach oświatowych, które nie mają stołówek.

– Powrót do ustawy będzie ułatwieniem, ponieważ teraz program realizujemy na podstawie rządowej uchwały oraz ustawy o pomocy społecznej i konieczne jest podjęcie kilku uchwał pozwalających na skorzystanie z budżetowych środków – wskazuje Norbert Paprota, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane