statystyki

System dożywiania: Nie wszystkie potrzebujące dzieci dostają posiłki

autor: Michalina Topolewska08.02.2016, 17:00; Aktualizacja: 16.02.2016, 19:40
Szkoła, jedzenie

800 mln zł przeznacza w sumie budżet państwa i samorządy na realizację programu dożywiania.źródło: ShutterStock

Sztywne procedury i kryteria przyznawania bezpłatnych posiłków powodują, że nie wszystkie potrzebujące dzieci je otrzymują. Dlatego zdaniem Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, realizacja programu dożywiania wymaga korekt.

RPO w wystąpieniu do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przywołuje rezultaty badania przeprowadzonego przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z niego, że pomoc kierowana do dzieci w ramach rządowego programu, którego celem jest finansowe wspieranie gmin w zapewnianiu bezpłatnego posiłku, nie trafia do wszystkich potrzebujących.

Darmowy obiad może być przyznany tylko małoletnim z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 150 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej, czyli 771 zł. W konsekwencji bezpłatnymi posiłkami objętych jest ok. 700 tys. dzieci, co stanowi ok. 13 proc. uczniów między 6. a 18. rokiem życia, a potrzebujących jest więcej. Wprawdzie dyrektorzy szkół mogą korzystać z możliwości wnioskowania o objęcie pomocą również tych dzieci, które kryteriów nie spełniają, ale robią to w niewystarczającym stopniu (na problem ten zwracał uwagę w swoich kontrolach NIK).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Olo(2016-02-09 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    do oburznoego -skocz sobie do swojego Rezydenta szoguna --On nam zostawil te glodne dzieci i nawet je nie zauważał. Ukraińcy dadzą nam za to buraki.

    Odpowiedz
  • oburzony(2016-02-08 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    To w Polsce są głodujące dzieci? Niemożliwe. Prezydent lekką ręką dał Ukraińcom 4 mld, za kolejny 1 mld Belka wykupił "mocną" ukraińską walutę- oni wszyscy oczywiście w trosce o polskiego podatnika....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane