statystyki

Terminowe przekazanie wynagrodzenia jest warunkiem uzyskania dofinansowania z PFRON

autor: Michalina Topolewska10.12.2015, 07:32; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:35
niepełnosprawni, praca

Problem dotyczy dokumentów wystawionych od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r.źródło: ShutterStock

Osoba, która ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wydane między 1 stycznia a 16 sierpnia 1998 r., powinna być traktowana na równi z pracownikiem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Tak wynika z wyjaśnienia Biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON). O jego wydanie wystąpiła Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON) w związku z problemami, jakie mają pracodawcy kontrolowani przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

– Zdarzają się przypadki, gdy fundusz kwestionuje przekładanie orzeczeń wydawanych przez ZUS na stopnie niepełnosprawności – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.

Dodaje, że problem dotyczy dokumentów wystawionych od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r. Wtedy brzmienie art. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 ze zm.) pozwalało, aby orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy było traktowane jak o znacznym stopniu dysfunkcji zdrowotnej (obecnie byłby on umiarkowany).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane