statystyki

PFRON: Zakup uprawniający, czyli z prawem do ulgi

autor: Luiza Klimkiewicz11.12.2015, 07:42; Aktualizacja: 11.12.2015, 08:54
Nabywca może niekiedy odnosić zwielokrotnione korzyści z dokonanych zakupów.

Nabywca może niekiedy odnosić zwielokrotnione korzyści z dokonanych zakupów.źródło: ShutterStock

Jego przedmiotem może być produkcja lub usługa, z wyłączeniem handlu. Od 1 lipca 2016 r. ograniczona zostanie możliwość korzystania z podwykonawstwa.

Nawiązanie współpracy z uprawnionym sprzedającym ma prowadzić do dokonania zakupu uprawniającego do ulgi. O tym, co może być przedmiotem tego zakupu, mówi art. 22 ust. 1 u.r.o.n. i, pośrednio, art. 22 ust. 6 u.r.o.n. (obecnie) oraz art. 22 ust. 8 u.r.o.n. (po 1 lipca 2016 r.).

Przedmiotem uprawniającego zakupu może być produkcja lub usługa z wyłączeniem handlu, które nie zostały zdefiniowane w u.r.o.n. W świetle Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług produkcja, o której mowa w tym przepisie, to wyroby, a więc surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów, o ile występują w obrocie. Natomiast usługi to wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, a także wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone do celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej. ramka 2

Z zakresu uprawniającej kooperacji wyłączono handel. Nie oznacza to jednak, że sprzedający nie może dokonać sprzedaży. Oznacza to natomiast, że nabywca nie może uzyskać ulgi z tytułu zakupionej u sprzedającego usługi handlowej. Usługą taką jest zarówno handel hurtowy, jak i handel detaliczny. Nabywca nie uzyska zatem ulgi, gdy zleci sprzedawcy sprzedaż wyprodukowanych przez siebie dóbr. Jest to jedyne wyłączenie przedmiotowe.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane