statystyki

Przedsiębiorca nic nie straci, zatrudniając niepełnosprawnego

autor: Patrycja Dudek26.11.2015, 10:28; Aktualizacja: 26.11.2015, 10:47
Zatrudniając osobę niepełnosprawną, pracodawca powinien liczyć się z jej ograniczeniami.

Zatrudniając osobę niepełnosprawną, pracodawca powinien liczyć się z jej ograniczeniami.źródło: ShutterStock

Pani Janina prowadzi niewielką firmę sprzątającą zatrudniającą pięć osób. Szuka kogoś do biura. – Zastanawiam się nad zatrudnieniem niepełnosprawnej osoby, która od dłuższego czasu nie może znaleźć pracy. Ciekawi mnie jednak, jakim obowiązkom musiałabym z tego tytułu sprostać i na jakie profity mogłabym liczyć – mówi czytelniczka.

Zasadniczo dodatkowe obowiązki związane z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej są rekompensowane dzięki ulgom i dofinansowaniom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. I tak, przedsiębiorca, który nie ma statusu zakładu pracy chronionej i zdecyduje się zatrudnić niepełnosprawnego, może liczyć na zwrot kosztów przystosowania i wyposażenia stanowiska pracy, refundację szkoleń, dofinansowanie do wynagrodzenia takiej osoby, a także zwrot kosztów zatrudnienia jej asystenta. Dla większych przedsiębiorców w grę wchodzi również zwolnienie z obowiązkowych wpłat na PFRON. Pomoc jest jednak uzależniona od wielu czynników, m.in. wielkości przedsiębiorstwa oraz stopnia i rodzaju niepełnosprawności zatrudnionych.

Mali – tacy jak pani Janina – mają prawo do uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia każdego niepełnosprawnego pracownika. Więksi – zatrudniający co najmniej 25 osób na etacie – mogą na nie liczyć tylko wtedy, gdy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich firmie osiągnie przynajmniej 6 proc. Wysokość dofinansowania jest z kolei uzależniona od stopnia niepełnosprawności – im wyższy, tym większe miesięczne dofinansowanie. Zatrudniając osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności, pracodawca może liczyć na 450 zł miesięcznie, z umiarkowanym na 1125 zł, a ze znacznym na 1800 zł. Kwoty te wzrosną o dodatkowe 600 zł, jeśli niepełnosprawny ma orzeczoną chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, zaburzenia rozwojowe, epilepsję lub jest niewidomy. Dofinansowanie nie przysługuje jednak na tych pracowników, którzy oprócz lekkiego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mają już ustalone prawo do emerytury. W przypadku większych przedsiębiorców dodatkową korzyścią jest również zwolnienie ich z opłat na rzecz PFRON po osiągnięciu 6-proc. pułapu zatrudnienia osób niepełnosprawnych (dla małych przedsiębiorców korzyści tej nie ma, bo nie są zobowiązani do ponoszenia tych opłat).

Mali i duzi przedsiębiorcy mogą także liczyć na częściową refundację z PFRON kosztów szkoleń niepełnosprawnych pracowników, zarówno wtedy, gdy są to szkolenia ogólne, jak i specjalistyczne.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane