statystyki

Dla firm zatrudniających niepełnosprawnych podsumowanie roku do 20 stycznia

autor: Mateusz Brząkowski19.11.2015, 11:59; Aktualizacja: 19.11.2015, 13:17
Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim pamiętać o wysłaniu informacji rocznych INF-2 do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim pamiętać o wysłaniu informacji rocznych INF-2 do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)źródło: ShutterStock

Na przełomie lat podmioty zatrudniające osoby z dysfunkcjami muszą pamiętać o dodatkowych obowiązkach sprawozdawczych. W różnym stopniu dotyczą one zakładów z otwartego rynku i pracy chronionej.

Szczególne obowiązki sprawozdawcze na przełomie roku nakłada na podmioty zatrudniające osoby niepełnosprawne ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji) oraz wydane na jej postawie rozporządzenia wykonawcze.

I. Informacja INF-2

Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim pamiętać o wysłaniu informacji rocznych INF-2 do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Zgodnie z art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji oraz na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 809) określone zostały wzory miesięcznych i rocznych informacji - odpowiednio - o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

Informacje miesięczne i roczne sporządza pracodawca, o którym mowa w art. 21 ust. 2, 2a, 2b lub 2e ustawy o rehabilitacji. Tak więc zarówno pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr), jak i ci z otwartego rynku pracy, zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, którzy będąc zwolnieni z obowiązkowych wpłat na PFRON, legitymują się wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., powinni do 20 stycznia 2016 r. wysłać do PFRON informację roczną o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-2). Stanowi ona podsumowanie informacji miesięcznych wysyłanych cyklicznie do funduszu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane