statystyki

Dla firm zatrudniających niepełnosprawnych podsumowanie roku do 20 stycznia

autor: Mateusz Brząkowski19.11.2015, 11:59; Aktualizacja: 19.11.2015, 13:17
Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim pamiętać o wysłaniu informacji rocznych INF-2 do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim pamiętać o wysłaniu informacji rocznych INF-2 do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)źródło: ShutterStock

Na przełomie lat podmioty zatrudniające osoby z dysfunkcjami muszą pamiętać o dodatkowych obowiązkach sprawozdawczych. W różnym stopniu dotyczą one zakładów z otwartego rynku i pracy chronionej.

Szczególne obowiązki sprawozdawcze na przełomie roku nakłada na podmioty zatrudniające osoby niepełnosprawne ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji) oraz wydane na jej postawie rozporządzenia wykonawcze.

I. Informacja INF-2

Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością muszą przede wszystkim pamiętać o wysłaniu informacji rocznych INF-2 do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Zgodnie z art. 21 ust. 2f ustawy o rehabilitacji oraz na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 809) określone zostały wzory miesięcznych i rocznych informacji - odpowiednio - o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, o zatrudnieniu i kształceniu osób niepełnosprawnych lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

Informacje miesięczne i roczne sporządza pracodawca, o którym mowa w art. 21 ust. 2, 2a, 2b lub 2e ustawy o rehabilitacji. Tak więc zarówno pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr), jak i ci z otwartego rynku pracy, zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, którzy będąc zwolnieni z obowiązkowych wpłat na PFRON, legitymują się wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., powinni do 20 stycznia 2016 r. wysłać do PFRON informację roczną o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-2). Stanowi ona podsumowanie informacji miesięcznych wysyłanych cyklicznie do funduszu.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane