statystyki

Zmiany w świadczeniach rodzinnych dla kobiet ubezpieczonych w KRUS

autor: Michalina Topolewska17.11.2015, 07:39; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:15
14,2 tys. matek będzie mogło otrzymać w 2016 r. wyrównanie zasiłku macierzyńskiego

14,2 tys. matek będzie mogło otrzymać w 2016 r. wyrównanie zasiłku macierzyńskiegoźródło: ShutterStock

Prawo do zasiłku będzie ustalane na podstawie wniosku, do którego trzeba będzie dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Rodzic będzie miał przyznane wsparcie od miesiąca urodzenia potomka, o ile złoży dokumenty w ciągu trzech miesięcy od jego narodzin (analogicznie przy jego adopcji lub przyjęcia).

Od 2016 r. nieubezpieczone matki będą miały wypłacane świadczenie rodzicielskie przez pierwszy rok życia ich potomka. Zmienią się też zasady wypłacania i wysokość zasiłku macierzyńskiego dla tych, które odprowadzają składki do KRUS.

Jak informuje jej centrala, modyfikacje w tym zakresie wynikają z ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1217). Nowe kryteria przyznawania zasiłku macierzyńskiego będą zbliżone do tych, które będą obowiązywać przy świadczeniu rodzicielskim.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie przysługiwać matce lub ojcu dziecka, którzy podlegają ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS z mocy ustawy lub na wniosek. Przy czym ojciec będzie miał prawo do zasiłku tylko w szczególnych okolicznościach. Stanie się tak, o ile matka po 14 tygodniach od przyznania jej tego świadczenia na swój wniosek zrezygnuje z jego pobierania, umrze lub porzuci potomka. Ponadto oprócz rodziców prawo do zasiłku będą miały osoby, które przysposobiły dziecko lub je przyjęły na wychowanie, o ile starają się w sądzie o jego adopcję lub pełnią rolę rodziny zastępczej (z wyjątkiem zawodowej).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane