statystyki

Na nowych uprawnieniach rodzicielskich zyskają i pracownicy i firmy

21.11.2015, 17:00
Rodzina dziecko

Nowelizacja rozszerza krąg uprawnionych do urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiegoźródło: ShutterStock

Od 2016 r. wchodzą w życie nowe regulacje prawne dotyczące m.in. wykorzystywania urlopów związanych z narodzinami i wychowaniem dziecka.

Celem nowelizacji kodeksu pracy i ustawy zasiłkowej było uproszczenie i uelastycznienie przepisów dotyczących uprawnień rodzicielskich. Zmiany są korzystne zarówno dla rodziców, jak i firm, z tym że te pierwsze przeważają. Najbardziej istotne jest umożliwienie rodzicom dzielenia się uprawnieniami związanymi z opieką nad dzieckiem także wtedy, gdy jedno z nich ma status pracownika, a drugie jest objęte ubezpieczeniem chorobowym na innej podstawie.

Co więcej, nowelizacja rozszerza krąg uprawnionych do urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Prócz ojca dziecka mogą to być inni członkowie najbliższej rodziny, o ile są pracownikami lub są ubezpieczeni. Jednak osoby te będą mogły korzystać z uprawnień rodzicielskich jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Korzystną dla firm modyfikacją jest wydłużenie i ujednolicenie do 21 dni terminów na składanie wniosków w zakresie uprawnień rodzicielskich. W ten sposób pracodawcy uzyskują więcej czasu na dostosowanie organizacji do zmian kadrowych. Ucieszy ich także zasada, zgodnie z którą pracownik będzie mógł zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy. Podobnie należy ocenić rozwiązanie polegające na tym, że szef może nie uwzględnić wniosku o łączenie urlopu z pracą, jeżeli nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj. Kolejną zmianą na korzyść firm jest wprowadzenie reguły, zgodnie z którą ograniczono ochronę pracowników przebywających na urlopach wychowawczych oraz uprawnionych do urlopu wychowawczego i korzystających z obniżenia wymiaru czasu pracy do 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, ewentualnie obniżonego czasu pracy.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane