statystyki

Na nowych uprawnieniach rodzicielskich zyskają i pracownicy i firmy

21.11.2015, 17:00
Rodzina dziecko

Nowelizacja rozszerza krąg uprawnionych do urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiegoźródło: ShutterStock

Od 2016 r. wchodzą w życie nowe regulacje prawne dotyczące m.in. wykorzystywania urlopów związanych z narodzinami i wychowaniem dziecka.

Celem nowelizacji kodeksu pracy i ustawy zasiłkowej było uproszczenie i uelastycznienie przepisów dotyczących uprawnień rodzicielskich. Zmiany są korzystne zarówno dla rodziców, jak i firm, z tym że te pierwsze przeważają. Najbardziej istotne jest umożliwienie rodzicom dzielenia się uprawnieniami związanymi z opieką nad dzieckiem także wtedy, gdy jedno z nich ma status pracownika, a drugie jest objęte ubezpieczeniem chorobowym na innej podstawie.

Co więcej, nowelizacja rozszerza krąg uprawnionych do urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Prócz ojca dziecka mogą to być inni członkowie najbliższej rodziny, o ile są pracownikami lub są ubezpieczeni. Jednak osoby te będą mogły korzystać z uprawnień rodzicielskich jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Korzystną dla firm modyfikacją jest wydłużenie i ujednolicenie do 21 dni terminów na składanie wniosków w zakresie uprawnień rodzicielskich. W ten sposób pracodawcy uzyskują więcej czasu na dostosowanie organizacji do zmian kadrowych. Ucieszy ich także zasada, zgodnie z którą pracownik będzie mógł zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy. Podobnie należy ocenić rozwiązanie polegające na tym, że szef może nie uwzględnić wniosku o łączenie urlopu z pracą, jeżeli nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj. Kolejną zmianą na korzyść firm jest wprowadzenie reguły, zgodnie z którą ograniczono ochronę pracowników przebywających na urlopach wychowawczych oraz uprawnionych do urlopu wychowawczego i korzystających z obniżenia wymiaru czasu pracy do 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, ewentualnie obniżonego czasu pracy.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane