statystyki

Przedsiębiorcze matki wygrały. Straciły ZUS i finanse publiczne

autor: Anna Kwiatkowska05.11.2015, 09:46; Aktualizacja: 05.11.2015, 10:26
Przedsiębiorcze matki wygrały. Straciły ZUS i finanse publiczne

Przedsiębiorcze matki wygrały. Straciły ZUS i finanse publiczneźródło: ShutterStock

Dzięki głośnej akcji protestacyjnej kobietom prowadzącym działalność gospodarczą udało się wiele wywalczyć. Nowe reguły obliczania zasiłków zamiast 1 listopada 2015 roku wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku

Przez wiele lat przepisy pozwalały uzyskać wysoki zasiłek macierzyński za pomocą prostego zabiegu – założenia firmy tuż przed porodem i opłacenia tylko jednej wysokiej składki na ubezpieczenie społeczne lub w przypadku kobiet już prowadzących działalność – maksymalnego podwyższenia podstawy wymiaru składek w trakcie ciąży. Nic więc dziwnego, że uchwalona 15 maja 2015 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej – nowelizacja), która zrewolucjonizowała zasady obliczania świadczeń i przez to zlikwidowała ten proceder, wywołała gwałtowne protesty. Szczególnie niezadowolone były te kobiety, które nie zdążyłyby uzyskać zasiłku na starych zasadach, a ten przysługiwałby tylko wtedy, gdyby dziecko urodziło się przed wejściem w życie nowelizacji, tj. przed 1 listopada 2015 r.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • Darek(2015-11-05 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  Primo, każda "strata" zusu to brak straty po drugiej stronie (trudno mówić o zysku);
  Secundo, dziś samozatrudniona zgłaszająca narodziny dziecka z automatu jest kontrolowana przez zus i musi się gęsto tłumaczyć ze swojej działalności.Sporo kontroli kończy się w sądzie, bo zus sobie jaja robi z ludzi i prawa.

  Odpowiedz
 • system musi być sprawiedliwy(2015-11-06 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Luki prawne dające możliwość wykorzystywania systemu ZUS - biją w nas wszystkich. To system oparty na solidaryzmie społecznym, więc ci którzy nie dokładają się a ciągną, robią to kosztem pozostałych.
  Tutaj pole do nadużyć jest tak duże, że kontrole muszą być szczegółowe. Wysokość zasiłku powinna być uzależniona od stażu pracowniczego. Trudno, żeby ktoś kto opłacił np dwie składki od najwyższego ozusowanego wynagrodzenia dostawał przez 12 miesięcy dużo większe pieniądze niż ten, kto dokłada do tego systemu np. przez 10 lat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane