statystyki

Umowa na zastępstwo nie gwarantuje zasiłku macierzyńskiego

autor: Maria Kuźniar23.11.2015, 17:30
dziecko, niemowlę

Polskie prawo przewiduje zmianę stanowiska pracy i rodzaju umowy łączącej strony w drodze porozumienia.źródło: ShutterStock

Pani Marta od kilku miesięcy pracuje na umowę zastępstwa. – W tym czasie zaszłam w ciążę. Koleżanka poradziła mi, żebym spróbowała porozumieć się z szefem i zamiast na zastępstwo podpisała kontrakt na czas określony. Podobno dzięki temu będę mogła liczyć na urlop i zasiłek macierzyński nawet przez rok. Zastanawiam się, czy faktycznie jest sens rozmawiać o tym z przełożonym, skoro umowa terminowa mogłaby być podpisana na taki sam czas jak ta na zastępstwo. Czy rzeczywiście, jeśli nie zmienię umowy, to zostanę bez pieniędzy, kiedy urodzi się dziecko – pyta czytelniczka.

Koleżanka dobrze podpowiada pani Marcie. Choć może się wydawać, że obie umowy są podobne, bo mogą obowiązywać na taki sam czas, to ochrona kobiet zatrudnionych na zastępstwo jest znacznie słabsza. Sytuacja nie zmienia się nawet wtedy, gdy spodziewają się dziecka. Oczywiście dużo zależy od terminu porodu. Nasza czytelniczka nie precyzuje, w którym jest miesiącu ciąży ani do kiedy obowiązuje ją umowa podpisana na zastępstwo. Jeśli urodzi, zanim ulegnie rozwiązaniu, może liczyć na zasiłek macierzyński. Będzie wypłacany do momentu, w którym umowa wygaśnie. Po tym terminie utraci do niego prawo.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Jst(2015-11-23 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nierzetelny artykuł. W przypadku rozwiązania umowy na zastępstwo po porodzie zasilek macierzyński dalej sie należy. Jego wypłatę kontynuuje ZUS.

    Odpowiedz
  • ona(2016-02-05 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    A już się przesraszylam że szefowa mnie oklamala, bo jestem na umowie na zasepstwo i też jestem w ciąży w 8 miesiącu i wraz z dniem porodu umowa ulega rozwiązaniu, ale ZUS przejmuje mnie i bedzie wpłacać macierzyńskie..tak mi właśnie tłumaczyła..A w tym artykule jest inaczej... I straszy ludzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane