Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2016 roku

30.10.2015, 07:00; Aktualizacja: 10.11.2015, 19:48
świadczenie pielęgnacyjne w 2016 roku

świadczenie pielęgnacyjne w 2016 rokuźródło: ShutterStock

W 2016 roku wzrośnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Wyniesie ono 1300 zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (34)

  • Ja(2015-10-30 13:36) Zgłoś naruszenie 392

    Niepełnosprawne dzieci mogą uzyskać rentę socjalną na siebie dopiero ukończywszy 18 lat,a przez 18 lat są skazani na rodziców i po uzyskaniu pełnoletności ta opieka się nie kończy,trwa zazwyczaj do śmierci rodzica czyli średnio ok 50 lat.Dziecko nie wypracuje sobie emerytury,świadczenia dla rodziców niedawno wzrosły do takiej kwoty więc czego tu zazdrościć.dorośli niepełnosprawni to w większości osoby starsze mające często dość wysokie emerytury.Żeby dziecko dostało znaczny stopień niepełnosprawności i przeszło w wieku 18 lat przez komisjęZUS to chyba musi być chore.Do Pani Opiekunki,proszę sobie wyobrazić,że dzieci też bywają przykute do łożka i to przez całe swoje życie a co mają mówić rodzice,którzy mają chore psychicznie dzieci i powtarzam to jeszcze raz przez całe życie.Nie można na wszystko patrzeć z wysokości swojego stołka,wystarczy się trochę zastanowić bo wiadomo,że sytuacja jednych i drugich opiekunów nie jest łatwa.Myślę,że jednak rodzice mają więcej pokory w sobie choć przez lata dostawali głodowe zasiłki i są bardziej pogodzeni z niepełnosprawnością swoich dzieci.A dorośli,kiedy w swoim wygodnym życiu przychodzi moment zaopiekowania się rodzicem lub małżonkiem doznają szoku no i wypisują bzdury po różnych forach.

    Odpowiedz
  • Kasia(2015-11-30 18:44) Zgłoś naruszenie 313

    Wszystko sie zgadza oprócz kasy .Ja mam 2 niepełnosprawnych 30 letnich chłopców z porażeniem mózgowym duzo ludzi myśli że dostaje świadczenie 2 razy dostaje tylko na jedno a drugi syn ma żyć z tej renciny co dostaje w wo ze zasiłkiem pielęgnacyjnym przez kupe lat nasze dzieci dostają po153 zł o podwyżce ani słychu ani dychu

    Odpowiedz
  • Maciej(2015-10-30 11:42) Zgłoś naruszenie 265

    Popieram komentarz "opikunki doroslych niepelnosprawnych", nad niepełnosprawnymi dziećmi każdy się lituje i zawsze mają jakieś większe wsparcie, a jak chodzi o opiekunów dorosłych to nastała grobowa cisza.
    Kiedy konkretnie opiekunowie będą równo traktowani?.

    Odpowiedz
  • zuza(2015-12-08 15:21) Zgłoś naruszenie 152

    Różnica polega na tym że dorosły niepełnosprawny dostaje ręcinke i jak się to zsumuje wyjdzie to samo co dostają niepełnosprawne dzieci. Posty że powinno być równo dla wszystkich - rozumiem, ale w przypadku zabrania rent to byłoby dopiero wtedy równo.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik...(2015-10-30 22:15) Zgłoś naruszenie 147

    grzie dorosli opieknowie ,dlaczego nie maja swiadczen jak dzieci...jedno prawo dla wszystkich...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Maciej(2015-10-30 16:08) Zgłoś naruszenie 134

    Nie ma znaczenia czy ktoś opiekuje się dzieckiem czy dorosłym niepełnosprawnym, na to jaki ten ktoś jest wewnątrz. Również nikt nie chce być niepełnosprawnym, tylko godnie żyć, pracować i zarabiać. Lecz często los nie jest sprawiedliwy. Mieli opiekunów traktować równo.
    Mi po prostu o to chodzi, że już człowiek czasem nie wie co ma robić, raz obiecują jedną ustawę od lipca, a tu nic. Mieli bezzwłocznie wykonać wyrok TK, a tu mija rok i nic ... itd., jedna wielka niewiadoma.

    Odpowiedz
  • waldi(2016-02-02 22:46) Zgłoś naruszenie 123

    Ile tu głupot ludzie wypisują , a gdzie konkrety ? Dlaczego opiekun osoby dorosłej niepełnosprawnej dostaje tylko 52o zł a opiekunowie dzieci 1300 z. Co to za niejednakowe traktowanie ? Jak ktoś zajmował się albo zajmuje opieką nad niepełnosprawnym dorosłym to wie jaka to ciężka praca, to nie dziecko że weźmiesz jedną ręką pod pachę i posadzisz do wózka albo zejdziesz po schodach...........A jak widać ,tylko opiekunowie dzieci się liczą. Tu nie chodzi o samych niepełnosprawnych, lecz o ICH OPIEKUNÓW KTÓRZY MUSIELI ZREZYGNOWAĆ Z PRACY NA RZECZ OPIEKI SWOICH ŻON ,MĘŻÓW ,MATEK ,OJCÓW......KTO ZNA ODPOWIEDŹ ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WIOLA Z ŁODZI(2015-10-30 14:08) Zgłoś naruszenie 106

    A CO Z RENCISTAMI INWALIDAMI Z GŁODOWYMI RENTAMI,MOJA RENTA TO 591,23GR

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-10-31 08:32) Zgłoś naruszenie 93

    Dlaczego tak samo nie są waloryzowane emerytury? Tu proponują 5 zł brutto od marca 2016r. Śmiechu warte

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • opikunki doroslych niepelnosprawnych.(2015-10-30 08:35) Zgłoś naruszenie 86

    czy dorosli niepelnosprawni tez dostana swiadczenie czy guwniany zasilek opiekunczy, to jest niepelnosprawny ponnato dorosli maja gorzej sa caly czas przykuci do luzzka .co zrobi pis czy ruwno poraktuje niepelnosprawnych...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kasia(2016-01-08 23:06) Zgłoś naruszenie 64

    Czy ktoś potrafi odpowiedzieć mi czy mam prawo starać się o świadczenie pielęgnacyjne na siostrę?sytuacja jest taka:Mam dorosłą siostrę upośledzoną psychicznie od najmłodszych lat w pierwszej grupie.Mama nie żyje kilka lat a tata mieszka z nami ma skończone77lat i niby prawnie on ma pierwszeństwo opieki ale faktycznie wygląda to tak że ja muszę opiekować się obojgiem mimo iż tata fizycznie jest sprawny to ja muszę z siostrą jeżdzić po lekarzach itd.pracuję zawodowo ale mam już czasami dość tych wszystkich obowiązków.Wyczytałam że tato musiałby mieć orzeczenie że nie jest w stanie się opiekować ale przecież on sam do emerytury ma dodatek pielęgnacyjny z racji wieku może ktoś ma podobną sytuacje i mógłby mi coś doradzić!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czytelnik(2016-02-15 22:46) Zgłoś naruszenie 62

    Widzę że opiekunowie osób niepełnosprawnych wymagających opieki dostają marne grosze. 520zł podzielone na 168 godzin pracy w miesiącu daje tylko 3 zł za godzinę a przecież niejednokrotnie taka opieka trwa 24 godzony na dobę . Pieniądze na wypasionych byków politycznych i ich partie są - na osoby niepełnosprawne już ich nie ma . Widzę tylko jedno rozwiązanie . Skrzyknąć się i składać z wyprzedzeniem z ustaloną datą wspólną dla wszystkich w całym kraju do MOPS-ów i GOPS-ów pisma o rezygnacji z opieki nad niepełnosprawnymi , bez wyjątku czy to są dzieci czy dorośli A jeżeli będziecie konsekwentni i dobrze zorganizowani to cel osiągniecie. Zobaczycie jak państwo które ma obowiązek opieki nad obywatelami zareaguje na przejęcie takiej opieki nad niepełnosprawnymi i ile zaoferuje w zamian za taka opiekę chyba że 3 zł za godziną wam wystarcza

    Odpowiedz
  • ona(2016-02-06 13:21) Zgłoś naruszenie 56

    520zl z tego żyje ubranie buty bielizna fryzjer jedzenie A sprzątam w domu babci 5 razy w tygodniu robię zakupy z jedzenia gotuję z tych 520zl płace raty za pralkę bo Stara się popsula i nie było jak babci oprac tak żyje nie stac mnie na wiele rzeczy nie mam w domu internetu a do tego moja mama tez jest bardzo chora i praktycznie przy babci mi nie pomaga sa dni kiedy mam dosyc

    Odpowiedz
  • Córka (2016-02-08 05:28) Zgłoś naruszenie 42

    Czy ktoś może mnie oświecić? Mam niepełnosprawnego ojca I gr. renta, mama emerytura i opiekowała się ojcem, ale doznała udaru mózgu i teraz sama potrzebuje opieki. Zajmuje się rodzicami, ale jestem bezrobotna i nie mam żadnego dochodu. Co mogę zrobić, bo po prostu nie ma pieniędzy. Proszę pokierujcie mnie. Z góry dziękuję

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Katarzyna (2016-05-12 23:22) Zgłoś naruszenie 30

    Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad osobą starszych jest śmieszny bo to 520 zł i za te kwotę ktoś ma się zwolnić z pracy by opiekować się chorym i za to ma się utrzymać bo dla niektórych to jedyny dochód. Potem się dziwią że trzeba oddać taka osobę do domu opieki. A tak jak by zasiłek był większy to by więcej rodzin mogło się opiekować swoimi bliskimi i państwo też by na tym skorzystało bo napewno dużo więcej wyda na takiego chorego.

    Odpowiedz
  • SYLWIA(2016-02-02 15:49) Zgłoś naruszenie 24

    WIĘKSZA POŁOWA CO POBIERA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNE TO NIE POWINNA WCALE POBIERAĆ,STANA NA KOMISJĘ TRAFIĄ NA DOBREGO LEKARZA I JUŻ NA 4 LATA SIĘ ŚWIADCZENIE A PO 4 LATACH NASTĘPNA KOMISJA I ZNOWU MOŻE SIĘ UDA I TAKA TO POLSKA POLITYKA.A CI CO POWINNI DOSTAĆ TO ZABIERAJĄ.

    Odpowiedz
  • Kasia(2016-03-12 17:09) Zgłoś naruszenie 21

    tak prosze państwa każdy ma z was ma troche racji. Ja mam dwoje dzieci chłopców niepełnosprawnych i jedno świadczenie 1300 zł ale plus ręnty i pielęgnacyjne nie ma najgorzej mam zastrzeżenia renty mogły by być znacznie wyższe rewaloryzowane nie o 5 zł przynajmniej o 50 a co do zasiłku pielęgnacyjnego nie moge nawet myśleć bo zaczynam mieć drgawki jakaś paranoja 10 lat temu dżwigli o całe 9 zł..wiec tym sposobem niepełnisprawni mają po 153 zł i 10 lat ządnej podwyżki nic

    Odpowiedz
  • Anna(2016-03-31 01:19) Zgłoś naruszenie 11

    Moj maz jest inwalida nie ma obuch nog dostaje 153zl opiekunczego chcialam dorobic sobie troche grosz bo na wszystkobrakuje wiec zrezygnowalam .poszla do mopsu zapytac sie o zasile pielrgnacyjny to mi powiedzielize sie nie nalezy akie wogue my mamy panstwo jezeli jeden to dostanie co maja pieniedzy po uszy i mu sie nalezy a drugiemu nie ,nie rozumir tego ,i nie wiem czy trzebamiec znajomosci czy ten kraj na cygastwie stoi.

    Odpowiedz
  • nani(2016-02-21 10:50) Zgłoś naruszenie 10

    Uwazam re rehabilitacjja powinna byc za darmo /Dojazd no coz kazdy w swoim zakresie .Kasa hm no ciezko powiedziec powinno byc usytuowaniem majatkowym rodzicow .Bo ktos kto ma firme sporo kasy mam dostaje 1300 na dziecko niepelnosprawne .A tak gdzie mama wychowuje samotnie tez ma 1300 i ani grosza wiecej . Ale szlak mnie trafia jak ktos ma niepelnosprawne dziecko z powodu genu i wie , ze kolejne dziecko na 99 % tez bedzie chore i kurde robia kolejna 3 dzieci gdzie kazde jest chore czy to jest odpowiedzialne ??

    Odpowiedz
  • O LA(2016-09-24 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego dzieci ludzi biedniejszych nie moga dostac zasilku pielegnacyjnego a dzieci lekarzy maja.gdzie jest pani premier ,dlaczego tam nie ma kontroli.

    Odpowiedz