statystyki

Zasiłki na dzieci: Katalog dokumentów musi być zamknięty

autor: Michalina Topolewska12.11.2015, 07:23; Aktualizacja: 12.11.2015, 08:42
Z zastrzeżeniami nie zgadza się jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Z zastrzeżeniami nie zgadza się jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznejźródło: ShutterStock

Zdaniem Rządowego Centrum Legislacji (RCL) przepisy wykonawcze powinny zawierać wzory druków każdego z zaświadczeń lub oświadczeń, które są wymagane w trakcie ubiegania się o zasiłki na dzieci.

Taki zarzut został przedstawiony w uwagach do projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Stanowi ono wypełnienie upoważnienia wynikającego z art. 23 ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).

Zgodnie z nim rozporządzenie ma określać wzór wniosku o zasiłek i inne formy pomocy finansowej na dzieci oraz wzory zaświadczeń i oświadczeń, które są wymienione w art. 23 ust. 4 pkt 3 ustawy. Natomiast jak zauważa RCL, jego projekt nie wypełnia ustawowej delegacji w tym zakresie. Dodatkowo pozostawia organom prowadzącym postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń swobodę dotyczącą tego, jakie załączniki powinny być dołączone do wniosku. Dlatego zdaniem RCL projekt powinien być uzupełniony i w sposób zamknięty określać, jakie zaświadczenia i oświadczenia są wymagane przy składaniu wniosków, a następnie określić ich wzory.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane