statystyki

Zasiłki na dzieci: Katalog dokumentów musi być zamknięty

autor: Michalina Topolewska12.11.2015, 07:23; Aktualizacja: 12.11.2015, 08:42
Z zastrzeżeniami nie zgadza się jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Z zastrzeżeniami nie zgadza się jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznejźródło: ShutterStock

Zdaniem Rządowego Centrum Legislacji (RCL) przepisy wykonawcze powinny zawierać wzory druków każdego z zaświadczeń lub oświadczeń, które są wymagane w trakcie ubiegania się o zasiłki na dzieci.

Taki zarzut został przedstawiony w uwagach do projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Stanowi ono wypełnienie upoważnienia wynikającego z art. 23 ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).

Zgodnie z nim rozporządzenie ma określać wzór wniosku o zasiłek i inne formy pomocy finansowej na dzieci oraz wzory zaświadczeń i oświadczeń, które są wymienione w art. 23 ust. 4 pkt 3 ustawy. Natomiast jak zauważa RCL, jego projekt nie wypełnia ustawowej delegacji w tym zakresie. Dodatkowo pozostawia organom prowadzącym postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń swobodę dotyczącą tego, jakie załączniki powinny być dołączone do wniosku. Dlatego zdaniem RCL projekt powinien być uzupełniony i w sposób zamknięty określać, jakie zaświadczenia i oświadczenia są wymagane przy składaniu wniosków, a następnie określić ich wzory.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane