statystyki

Trudne powroty. Dla pracowników i pracodawców

autor: Grzegorz Orłowski08.10.2015, 09:15; Aktualizacja: 08.10.2015, 11:19
praca, komputer

Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, zarówno te obowiązujące od ubiegłego roku, jak i te, które nas czekają od 2 stycznia 2016 r., stanowią niewątpliwie nową jakość. I to nie tylko dla rodziców, ale również ich pracodawców. O ile urlop macierzyński stanowi względnie przewidywalny okres nieobecności, do którego pracodawca jest w stanie lepiej lub gorzej, ale jednak się przygotować, np. organizując zastępstwa, dzieląc obowiązki urlopowanej pracownicy pomiędzy innych, o tyle urlop rodzicielski i wychowawczy – które mogą być wykorzystywane w kilku częściach, można z nich rezygnować według wyboru uprawnionych – takiej przewidywalności już nie dają.źródło: ShutterStock

Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, zarówno te obowiązujące od ubiegłego roku, jak i te, które nas czekają od 2 stycznia 2016 r., stanowią niewątpliwie nową jakość. I to nie tylko dla rodziców, ale również ich pracodawców. O ile urlop macierzyński stanowi względnie przewidywalny okres nieobecności, do którego pracodawca jest w stanie lepiej lub gorzej, ale jednak się przygotować, np. organizując zastępstwa, dzieląc obowiązki urlopowanej pracownicy pomiędzy innych, o tyle urlop rodzicielski i wychowawczy – które mogą być wykorzystywane w kilku częściach, można z nich rezygnować według wyboru uprawnionych – takiej przewidywalności już nie dają.

Po stronie pracodawców powstaje zatem problem, jak się przygotować do czegoś, co jest tak mało przewidywalne i stanie się jeszcze mniej przewidywalne. Scenariusz organizowania opieki nad dzieckiem jest suwerennym wyborem rodziców, na który pracodawca nie ma wpływu. W praktyce obserwujemy różne zachowania pracodawców. Jedni wybierają rozwiązania doraźne, jak zatrudnianie na zastępstwo, podział zadań pomiędzy pozostałych pracowników czy zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych. Inni szukają rozwiązań bardziej trwałych, w szczególności wtedy, gdy z urlopu związanego z rodzicielstwem korzysta pracownik kluczowy, wypełniający na tyle ważne funkcje i zadania, że rozwiązanie doraźne jest albo trudne albo wręcz niemożliwe. Choćby z tego względu, że np. zatrudnianie na czas zastępstwa czy innych elastycznych umów może skutecznie odstraszać potencjalnych kandydatów, a w sytuacji gdy ich nawet znajdziemy, mogą być skutecznie demotywowani doraźnością zatrudnienia.

Przepisy nie zabraniają pracodawcy angażowania na miejsce pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem innych pracowników. Może on zatrudniać na podstawie każdego rodzaju umowy o pracę, nie wyłączając umowy na czas nieokreślony.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane