statystyki

Dane osobowe pracowników powinien chronić pracodawca

autor: Edyta Jagiełło, Robert Stępień08.10.2015, 09:15; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:45
dowód osobisty

Dane osobowe pracowników powinien chronić pracodawcaźródło: ShutterStock

Dziś drugi artykuł z cyklu „Jesień z compliance”, w którym omówione zostaną kwestie związane z przetwarzaniem danych osobowych pracowników. Opisujemy cztery problematyczne przypadki, w których pracodawca musi rozstrzygnąć, czy jego działania będą dotyczyć sfery prywatności pracowników oraz czy przy ich realizacji nie narusza ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm.; dalej: u.o.d.o.).

Sprawdzanie przez pracodawcę ewentualnej karalności przyszłego pracownika co do zasady jest zabronione. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1036) pracodawca może uzyskać informacje zgromadzone w rejestrze karnym w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, jeżeli z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności lub korzystania z pełni praw publicznych przez osobę zajmującą konkretne stanowisko pracy. W aktualnym stanie prawnym niewiele jest takich regulacji. Tymczasem takie informacje o pracowniku mają istotne znaczenie w związku z podjęciem decyzji np. o dopuszczeniu do pracy z dziećmi bądź pracy na stanowisku, z którym wiąże się odpowiedzialność materialna za mienie (tak też jest w przypadku magazyniera). Dlatego często pracodawcy wymagają od potencjalnych kandydatów, aby sami przedstawiali im zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Taka praktyka jest niezgodna z prawem. Pracodawcy nie mają prawa do przetwarzania danych o karalności, jeżeli nie pozwala na to wyraźnie przepis prawa.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane