statystyki

Ile wynosi nowe kryterium dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej

autor: Michalina Topolewska29.09.2015, 18:00
Czy zmienia się próg uprawniający do posiłków?

Czy zmienia się próg uprawniający do posiłków?źródło: ShutterStock

634 zł dla osoby samotnej oraz 514 zł na osobę w rodzinie będzie wynosił od października próg uprawniający do finansowego wsparcia. Zwiększy się też wysokość zasiłku stałego.

Czy zmieni się limit rodzinnych zarobków

Czytelniczka składała wniosek o przyznanie zasiłku okresowego. Ośrodek pomocy społecznej odmówił jednak, bo dochód jej rodziny przekraczał kwotę kryterium, od którego zależy uzyskanie świadczeń. Czy kryteria zostaną w tym roku podniesione tak samo jak progi dochodowe uprawniające do zasiłków na dzieci?

TAK

W tym roku przypada ustawowy termin weryfikacji kryteriów dochodowych obowiązujących zarówno w świadczeniach rodzinnych, jak i pomocy społecznej. W przypadku obydwu tych form wsparcia rząd podjął decyzję o podwyższeniu progów. Zmiana dotycząca kryteriów uprawniających do pomocy społecznej nastąpi od 1 października br. Od tego dnia będą one wynosić 634 zł miesięcznie, jeżeli pomocy potrzebuje osoba samotna, oraz 514 zł miesięcznie, gdy jest to rodzina (do tej pory było to odpowiednio 542 zł i 456 zł). Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z pomocy. Wspomniane kwoty progów będą stosowane przy ustalaniu prawa do świadczeń aż do końca września 2018 r., kiedy będzie kolejny termin ich waloryzacji. Przy czym, tak jak do tej pory, drugim warunkiem uzyskania wsparcia będzie istnienie przesłanek uzasadniających przyznanie pomocy. Należą do nich m.in. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała choroba, przemoc w rodzinie, zdarzenie losowe, sytuacja kryzysowa, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Podstawa prawna

Par. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. poz. 1058).

Czy będzie zmiana decyzji przyznającej zasiłek

Pani Krystyna jest osobą całkowicie niezdolną do pracy i ma bezterminowo przyznany zasiłek stały. Czy w związku z weryfikacją kryteriów dochodowych ośrodek pomocy społecznej zmieni decyzję w sprawie wysokości tego świadczenia?

TAK

Wejście w życie nowych kryteriów dochodowych powoduje konieczność ustalenia nowych kwot świadczeń dla osób, które miały je przyznane na podstawie dotychczasowych przepisów i pobierają je w momencie wejścia w życie zweryfikowanych progów. Ośrodek będzie więc musiał wszcząć postępowanie i wydać decyzję w tej sprawie. Ponieważ przy ustalaniu prawa do pomocy finansowej brane są pod uwagę dochody osiągane przez osobę lub rodzinę z poprzedniego miesiąca, to potrzebna będzie jeszcze aktualizacja wcześniej przeprowadzonego wywiadu środowiskowego z osobą, której zasiłek został przyznany.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane