statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 17 września 2015r.

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Adam Jagiełło, Marcin Nagórek17.09.2015, 10:23; Aktualizacja: 17.09.2015, 10:56
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Jeżeli taki pracownik jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innej firmie i miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tego tytułu jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, to z umowy-zlecenia podlega on obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemuźródło: ShutterStock

Czy w czasie zatrudnienia inne tytuły do ubezpieczeń są zawsze dobrowolne?

● Czy w czasie zatrudnienia inne tytuły do ubezpieczeń są zawsze dobrowolne

● Zleceniobiorca jest zgłoszony tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż jednocześnie jest zatrudniony w innej firmie na umowę o pracę i z tego tytułu otrzymuje minimalne wynagrodzenie. W tym miesiącu przebywał na zwolnieniu chorobowym i w związku z tym nie osiągnął minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy w takim przypadku wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenia podlega składkom na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?

Nie. Dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy – tak długo, jak długo trwa stosunek pracy – jednoczesne wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej i realizowanej na rzecz innej firmy nie wiąże się z obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Pracownik, który spełnia jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innego tytułu, np. wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom tylko z tytułu stosunku pracy. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od minimalnego wynagrodzenia. W takim bowiem przypadku pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym także z innego tytułu, np. wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane