statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 17 września 2015r.

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Adam Jagiełło, Marcin Nagórek17.09.2015, 10:23; Aktualizacja: 17.09.2015, 10:56
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Jeżeli taki pracownik jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w innej firmie i miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tego tytułu jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, to z umowy-zlecenia podlega on obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemuźródło: ShutterStock

Czy w czasie zatrudnienia inne tytuły do ubezpieczeń są zawsze dobrowolne?

● Czy w czasie zatrudnienia inne tytuły do ubezpieczeń są zawsze dobrowolne

● Zleceniobiorca jest zgłoszony tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż jednocześnie jest zatrudniony w innej firmie na umowę o pracę i z tego tytułu otrzymuje minimalne wynagrodzenie. W tym miesiącu przebywał na zwolnieniu chorobowym i w związku z tym nie osiągnął minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy w takim przypadku wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenia podlega składkom na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?

Nie. Dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy – tak długo, jak długo trwa stosunek pracy – jednoczesne wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej i realizowanej na rzecz innej firmy nie wiąże się z obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Pracownik, który spełnia jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innego tytułu, np. wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom tylko z tytułu stosunku pracy. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest niższa od minimalnego wynagrodzenia. W takim bowiem przypadku pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym także z innego tytułu, np. wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane