statystyki

Kiedy nadpłaconą pensję można potrącić bez zgody zatrudnionego

autor: Magdalena Skalska10.09.2015, 11:11; Aktualizacja: 10.09.2015, 11:42
Kwota świadczenia niepieniężnego nie podlega egzekucji komorniczej

Kwota świadczenia niepieniężnego nie podlega egzekucji komorniczejźródło: ShutterStock

Zgodnie z regulaminem wynagrodzenie w naszym zakładzie wypłacane jest do 26. dnia każdego miesiąca. Ponieważ 25 i 26 lipca 2015 r. są dniami wolnymi od pracy (sobota i niedziela), pensje przesłaliśmy pracownikom na konta 24 lipca. Po realizacji przelewów jeden z pracowników (zatrudniony na 3/4 etatu) wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny od 27 do 31 lipca 2015 r., który został mu udzielony. Otrzymał za lipiec 1604,53 zł netto (zarabia 2200 zł miesięcznie brutto). Czy muszę uzyskać jego zgodę na potrącenie zawyżonego wynagrodzenia za lipiec i ile mogę mu potrącić?

Nadpłacone wynagrodzenia można potrącić bez zgody zatrudnionego, nie później jednak niż w następnym terminie płatności. Zgodnie z art. 87 par. 7 kodeksu pracy (dalej: k.p.) z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Nienależnie pobrane wynagrodzenie można zatem potrącić w następnym terminie płatności, nie później niż w ciągu miesiąca. Przy zachowaniu tego warunku zgoda podwładnego na potrącenie nie jest wymagana (wyroki Sądu Najwyższego z 11 października 1994 r., sygn. akt I PRN 81/94, oraz z 2 kwietnia 1996 r., sygn. akt I PRN 16/96). Co istotne, potrącenia na podstawie art. 87 par. 7 k.p. mogą być dokonywane przed wszelkimi innymi należnościami (również obowiązkowymi), o ile pracodawca zrealizuje je w następnym terminie płatności. Jeżeli przeoczy ten termin, to odzyskanie nadpłaconej kwoty będzie wymagało pisemnej zgody pracownika.

PRZYKŁAD

Wyliczenie wynagrodzenia do zwrotu w związku z urlopem bezpłatnym


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane