statystyki

Wyższe dotacje dla domów pomocy społecznej pod znakiem zapytania

autor: Michalina Topolewska13.08.2015, 07:26; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:52
Pieniądze, podatki

Samorządy powinny ubiegać się o środki dla DPS z innych źródeł wsparcia na cele inwestycyjne.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zabiega o zwiększenie dofinansowania dla domów pomocy społecznej. Nie wiadomo jednak, czy uda się znaleźć na ten cel dodatkowe środki

Po 15 sierpnia Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, ma się spotkać z Hanną Majszczyk, wiceminister finansów w sprawie podwyższenia dotacji dla domów pomocy społecznej (DPS). Planowane rozmowy to efekt alarmującego wystąpienia Związku Powiatów Polskich (ZPP) w sprawie coraz dramatyczniejszej sytuacji finansowej tych placówek. Ze znalezieniem pieniędzy może jednak nie być łatwo, bo na jesieni będą potrzebne dodatkowe środki na pokrycie wydatków związanych z podniesieniem kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.

Luka w opłacie

ZPP już po raz drugi w tym roku występował do resortu pracy z apelem o zwiększenie środków na DPS. Zresztą wskazywany przez powiaty problem trwa już od wielu lat i dotyczy osób skierowanych do placówek przed 2004 r., których pobyt jest finansowany z ich dochodu, np. emerytury lub zasiłku stałego oraz dotacji wyliczanej przez wojewodę na podstawie przepisów o finansach publicznych (gminy i rodziny dopłacają tylko do seniorów umieszczanych po tej dacie). W wielu przypadkach opłata podopiecznego i budżetowe wsparcie nie pokrywają pełnego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca. Brakującą kwotę musi pokryć powiat z własnych środków lub też DPS funkcjonować w ramach uzyskanych pieniędzy.

Mimo że z roku na rok spada liczba osób umieszczonych w placówkach na starych zasadach, to w miejscach, gdzie jest duża koncentracja takich seniorów, niedobór środków skutkuje niskimi stawkami wyżywienia i wynagrodzeniami dla personelu na minimalnym poziomie.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • a(2015-08-13 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Albo się zbroimy - czego pragną wszyscy u żłobu z KC ePiSkopatem, albo dajemy po 500 zł na każde dziecko, finansujemy dalej partie polityczne, budujemy kościoły i dajemy 15-16 mld rocznie z budżetu dla ubogich sług agencji rzymskiej, darmowe podręczniki dla dzieci, zmniejszamy bezrobocie, albo zwiększamy opłaty na DPS, aha i dajemy po 6 tys. emerytury dla p/osłów i senatorów - skromni są, chcą tyle co prezydent.
    Polska chyli się ku upadkowi. Ludzie władzy nie wiedzą co się w kraju dzieje. No i znowu agenci Rzymu wrzeszczą, że są prześladowani w Polsce. No to teraz wiemy dlaczego naród z gołą d w Polsce chodzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane