statystyki

Wyższe dotacje dla domów pomocy społecznej pod znakiem zapytania

autor: Michalina Topolewska13.08.2015, 07:26; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:52
Pieniądze, podatki

Samorządy powinny ubiegać się o środki dla DPS z innych źródeł wsparcia na cele inwestycyjne.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zabiega o zwiększenie dofinansowania dla domów pomocy społecznej. Nie wiadomo jednak, czy uda się znaleźć na ten cel dodatkowe środki

Po 15 sierpnia Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, ma się spotkać z Hanną Majszczyk, wiceminister finansów w sprawie podwyższenia dotacji dla domów pomocy społecznej (DPS). Planowane rozmowy to efekt alarmującego wystąpienia Związku Powiatów Polskich (ZPP) w sprawie coraz dramatyczniejszej sytuacji finansowej tych placówek. Ze znalezieniem pieniędzy może jednak nie być łatwo, bo na jesieni będą potrzebne dodatkowe środki na pokrycie wydatków związanych z podniesieniem kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.

Luka w opłacie

ZPP już po raz drugi w tym roku występował do resortu pracy z apelem o zwiększenie środków na DPS. Zresztą wskazywany przez powiaty problem trwa już od wielu lat i dotyczy osób skierowanych do placówek przed 2004 r., których pobyt jest finansowany z ich dochodu, np. emerytury lub zasiłku stałego oraz dotacji wyliczanej przez wojewodę na podstawie przepisów o finansach publicznych (gminy i rodziny dopłacają tylko do seniorów umieszczanych po tej dacie). W wielu przypadkach opłata podopiecznego i budżetowe wsparcie nie pokrywają pełnego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca. Brakującą kwotę musi pokryć powiat z własnych środków lub też DPS funkcjonować w ramach uzyskanych pieniędzy.

Mimo że z roku na rok spada liczba osób umieszczonych w placówkach na starych zasadach, to w miejscach, gdzie jest duża koncentracja takich seniorów, niedobór środków skutkuje niskimi stawkami wyżywienia i wynagrodzeniami dla personelu na minimalnym poziomie.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • a(2015-08-13 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Albo się zbroimy - czego pragną wszyscy u żłobu z KC ePiSkopatem, albo dajemy po 500 zł na każde dziecko, finansujemy dalej partie polityczne, budujemy kościoły i dajemy 15-16 mld rocznie z budżetu dla ubogich sług agencji rzymskiej, darmowe podręczniki dla dzieci, zmniejszamy bezrobocie, albo zwiększamy opłaty na DPS, aha i dajemy po 6 tys. emerytury dla p/osłów i senatorów - skromni są, chcą tyle co prezydent.
    Polska chyli się ku upadkowi. Ludzie władzy nie wiedzą co się w kraju dzieje. No i znowu agenci Rzymu wrzeszczą, że są prześladowani w Polsce. No to teraz wiemy dlaczego naród z gołą d w Polsce chodzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane