statystyki

Sądy częściej kierują asystentów do rodzin

autor: Michalina Topolewska28.08.2015, 07:09; Aktualizacja: 28.08.2015, 07:56

W ubiegłym roku o 56 proc. wzrosła liczba rodzin, które zostały zobowiązane do współpracy z pracownikiem ośrodka pomocy społecznej.

Ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332) przewiduje, że asystent obejmuje opieką rodziców zagrożonych odebraniem dzieci, gdy się na to zgodzą lub gdy nakaże im to sąd. Statystyki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) pokazują, że w 2014 r. gminy zatrudniały 3,3 tys. takich pracowników, którzy zajmowali się łącznie 37,8 tys. rodzinami. Ponad 2,3 tys. z nich stanowiły te, które do współpracy zobligował sąd. Rok wcześniej na 31,5 tys. rodzin było ich 1,5 tys. To oznacza wzrost o ponad połowę.

– Czasami zdarza się, że to my występujemy do sądu o przydzielenie rodzinie asystenta. Dotyczy to sytuacji, gdy odmawia ona dobrowolnego podjęcia współpracy, a naszym zdaniem jest to potrzebne – wyjaśnia Anna Kwaśniewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zwraca uwagę, że asystenci działają od 2012 r. i potrzeba było czasu, aby ich upowszechnić.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane