statystyki

Sądy częściej kierują asystentów do rodzin

autor: Michalina Topolewska28.08.2015, 07:09; Aktualizacja: 28.08.2015, 07:56

W ubiegłym roku o 56 proc. wzrosła liczba rodzin, które zostały zobowiązane do współpracy z pracownikiem ośrodka pomocy społecznej.

Ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332) przewiduje, że asystent obejmuje opieką rodziców zagrożonych odebraniem dzieci, gdy się na to zgodzą lub gdy nakaże im to sąd. Statystyki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) pokazują, że w 2014 r. gminy zatrudniały 3,3 tys. takich pracowników, którzy zajmowali się łącznie 37,8 tys. rodzinami. Ponad 2,3 tys. z nich stanowiły te, które do współpracy zobligował sąd. Rok wcześniej na 31,5 tys. rodzin było ich 1,5 tys. To oznacza wzrost o ponad połowę.

– Czasami zdarza się, że to my występujemy do sądu o przydzielenie rodzinie asystenta. Dotyczy to sytuacji, gdy odmawia ona dobrowolnego podjęcia współpracy, a naszym zdaniem jest to potrzebne – wyjaśnia Anna Kwaśniewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zwraca uwagę, że asystenci działają od 2012 r. i potrzeba było czasu, aby ich upowszechnić.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane