statystyki

Pieniądze powinny iść za seniorem, nie za instytucją

autor: Agata Dąmbska05.08.2015, 08:40; Aktualizacja: 05.08.2015, 08:49
Im bardziej publiczny dom opieki, tym jest droższy.

Im bardziej publiczny dom opieki, tym jest droższy.źródło: ShutterStock

Im bardziej publiczny dom opieki, tym jest droższy. To w dużej mierze kwestia przeregulowanych przepisów. - uważa Agatą Dąmbska z Forum Od-nowa.

Agata Dąmbska z Forum Od-nowa

Agata Dąmbska z Forum Od-nowa

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Powiatowym domom pomocy społecznej brakuje na wszystko – na wyżywienie pensjonariuszy, remonty czy wynagrodzenie personelu. A i tak w najtańszych za miesięczny pobyt trzeba zapłacić 2,5 tys. zł. W wielu – ponad 4 tys. zł. Przegrają?

Im bardziej publiczny dom opieki, tym jest droższy. To w dużej mierze kwestia przeregulowanych przepisów. To lokalne władze, a nie rządowe rozporządzenie powinny decydować o tym, jaki standard jest do osiągnięcia w danym miejscu. Inaczej przegrają z konkurencją domów prywatnych czy też prowadzonych przez różnego rodzaju organizacje, które bardziej elastycznie dostosowują się do obowiązujących przepisów. DPS-y w dzisiejszej formule są moim zdaniem nie do uratowania.

Właśnie. Przecież emerytury nie rosną, ale maleją. Dla tych, którzy dostaną je na nowych zasadach, będzie to średnio 1250 zł miesięcznie. Dzieci czy wnuki zatrudnione na śmieciowych umowach też raczej nie dopłacą. Jak to pogodzić z kwestią odpłatności, przecież wydatki na prowadzenie domu nie będą malały?


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane