statystyki

W domach pomocy bieda aż piszczy i nie widać szans na poprawę

autor: Ludwik Węgrzyn05.08.2015, 08:40; Aktualizacja: 05.08.2015, 08:46
opieka, opiekun, emeryt

Trudna sytuacja DPS-ów niepokoi Związek Powiatów Polskich. W lipcu skierował on oficjalny apel do posłów i senatorów o dostosowanie wysokości dotacji na podopiecznych do rzeczywistych kosztów jednostek samorządu terytorialnego.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Sytuacja prowadzonych przez powiaty domów pomocy społecznej jest bardzo trudna. Pobyt w nich jest bardzo kosztowny – często na tyle, że ani pensjonariuszy, ani samorządów nie stać na opłaty. Do niektórych osób wciąż jeszcze – chociaż z roku na rok do coraz mniejszej grupy – dokłada państwo. Pozostali muszą zdać się na swoją emeryturę, wsparcie bliskich, a biorąc pod uwagę koszty utrzymania w DPS – liczyć na portfel samorządu. Problem w tym, że nie w każdym regionie jest on wystarczająco zasobny. A DPS-y mają konkurencję w prywatnych domach opieki i nierzadko świecą pustkami. Jedna z przyczyn to wysokie standardy takiej opieki, na którą społeczeństwa po prostu nie stać. ©?

Trudna sytuacja DPS-ów niepokoi Związek Powiatów Polskich. W lipcu skierował on oficjalny apel do posłów i senatorów o dostosowanie wysokości dotacji na podopiecznych do rzeczywistych kosztów jednostek samorządu terytorialnego.

5 złotych na śniadanie, obiad i kolację

Chodzi o osoby przyjęte do domów przed 1 stycznia 2004 r. Według ZPP w niektórych domach jednostkowe stawki wyżywienia wynoszą mniej niż 5 złotych dziennie. Z kolei pracownicy za swoją ciężką, odpowiedzialną pracę często pobierają wynagrodzenie minimalne.

ZPP zauważa również poważne dysproporcje w zasadach naliczania dotacji w zależności od województwa. Rozbieżność w przeliczeniu na mieszkańca domu waha się w granicach prawie 1000 złotych miesięcznie. Przykładowo w województwie łódzkim pobyt jednego mieszkańca dotowany jest kwotą około 1600 złotych, a w województwie warmińsko-mazurskim kwota ta wynosi nieco ponad 2000 zł. Ale i to, biorąc pod uwagę wyśrubowane standardy, jakie mają spełniać DPS-y, nie do końca wystarcza. W ostatecznym rozrachunku samorządy różnicę w kosztach muszą pokrywać same.

Co za 5 złotych ma dostać do jedzenia podopieczny? Minimum trzy posiłki, jeśli potrzeba według odpowiedniej diety.Niespełna 5 złotych to kwota analogiczna do minimalnej, przeznaczonej na wyżywienie więźniów. Zarówno w DPS-ach, jak i w szpitalach stawek nie regulują przepisy. Wszystko zależy od portfela jednostki.

Kosztowne przestrzenie i personel


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • realista(2015-08-05 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  Średni koszt pobytu pensjonariusza w DPS wynosi miesięcznie 3.000-3.500 zł - skąd takie wysokie koszty. Nie jest rzadkością, że pensjonariusz kupuje sobie łóżko (po rocznym pobycie zostaje już ono w DPS) zamiast spać na (...). Pokoje z reguły 3 osobowe, węzeł sanitarny na 2 pokoje. Lekarz raz w tygodniu na 1h i znika, pielęgniarki głównie dla osób obłożnie chorych (około 1/3 pensjonariuszy). Za 3.500 zł miesięcznie to można zamieszkać w pensjonacie z pełnym wyżywieniem i żyć przyzwoicie bez żadnej łaski...

  Odpowiedz
 • rysz64(2015-08-05 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  Z treści artykułu wynika, że " DPS-y mają konkurencję w prywatnych domach opieki i nierzadko świecą pustkami" to znaczy są tańsze??? To, że poziom usługi jest o niebo wyższy to widać gołym okiem, a reszta jest tajemnicą !!!

  Odpowiedz
 • xxx(2015-08-05 23:43) Zgłoś naruszenie 00

  W Sieradzu w Domu Opieki trzeba zapłacić 2700.oo miesięcznie , a może więcej. Opieka a przede wszystkim posiłki pod psem. Pacjencji nie chcą jeść tylko kasza i kasza. Opinię otrzymałam od osoby, która tam przebywa / żona/. Rodzina przynosi posiłki. Nie wiem czy to prawda, ale powinno się sprawdzić bez uprzedzenia, chociaż by w czasie obiadu...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane