statystyki

W domach pomocy bieda aż piszczy i nie widać szans na poprawę

autor: Ludwik Węgrzyn05.08.2015, 08:40; Aktualizacja: 05.08.2015, 08:46
opieka, opiekun, emeryt

Trudna sytuacja DPS-ów niepokoi Związek Powiatów Polskich. W lipcu skierował on oficjalny apel do posłów i senatorów o dostosowanie wysokości dotacji na podopiecznych do rzeczywistych kosztów jednostek samorządu terytorialnego.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Sytuacja prowadzonych przez powiaty domów pomocy społecznej jest bardzo trudna. Pobyt w nich jest bardzo kosztowny – często na tyle, że ani pensjonariuszy, ani samorządów nie stać na opłaty. Do niektórych osób wciąż jeszcze – chociaż z roku na rok do coraz mniejszej grupy – dokłada państwo. Pozostali muszą zdać się na swoją emeryturę, wsparcie bliskich, a biorąc pod uwagę koszty utrzymania w DPS – liczyć na portfel samorządu. Problem w tym, że nie w każdym regionie jest on wystarczająco zasobny. A DPS-y mają konkurencję w prywatnych domach opieki i nierzadko świecą pustkami. Jedna z przyczyn to wysokie standardy takiej opieki, na którą społeczeństwa po prostu nie stać. ©?

Trudna sytuacja DPS-ów niepokoi Związek Powiatów Polskich. W lipcu skierował on oficjalny apel do posłów i senatorów o dostosowanie wysokości dotacji na podopiecznych do rzeczywistych kosztów jednostek samorządu terytorialnego.

5 złotych na śniadanie, obiad i kolację

Chodzi o osoby przyjęte do domów przed 1 stycznia 2004 r. Według ZPP w niektórych domach jednostkowe stawki wyżywienia wynoszą mniej niż 5 złotych dziennie. Z kolei pracownicy za swoją ciężką, odpowiedzialną pracę często pobierają wynagrodzenie minimalne.

ZPP zauważa również poważne dysproporcje w zasadach naliczania dotacji w zależności od województwa. Rozbieżność w przeliczeniu na mieszkańca domu waha się w granicach prawie 1000 złotych miesięcznie. Przykładowo w województwie łódzkim pobyt jednego mieszkańca dotowany jest kwotą około 1600 złotych, a w województwie warmińsko-mazurskim kwota ta wynosi nieco ponad 2000 zł. Ale i to, biorąc pod uwagę wyśrubowane standardy, jakie mają spełniać DPS-y, nie do końca wystarcza. W ostatecznym rozrachunku samorządy różnicę w kosztach muszą pokrywać same.

Co za 5 złotych ma dostać do jedzenia podopieczny? Minimum trzy posiłki, jeśli potrzeba według odpowiedniej diety.Niespełna 5 złotych to kwota analogiczna do minimalnej, przeznaczonej na wyżywienie więźniów. Zarówno w DPS-ach, jak i w szpitalach stawek nie regulują przepisy. Wszystko zależy od portfela jednostki.

Kosztowne przestrzenie i personel


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • realista(2015-08-05 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  Średni koszt pobytu pensjonariusza w DPS wynosi miesięcznie 3.000-3.500 zł - skąd takie wysokie koszty. Nie jest rzadkością, że pensjonariusz kupuje sobie łóżko (po rocznym pobycie zostaje już ono w DPS) zamiast spać na (...). Pokoje z reguły 3 osobowe, węzeł sanitarny na 2 pokoje. Lekarz raz w tygodniu na 1h i znika, pielęgniarki głównie dla osób obłożnie chorych (około 1/3 pensjonariuszy). Za 3.500 zł miesięcznie to można zamieszkać w pensjonacie z pełnym wyżywieniem i żyć przyzwoicie bez żadnej łaski...

  Odpowiedz
 • rysz64(2015-08-05 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  Z treści artykułu wynika, że " DPS-y mają konkurencję w prywatnych domach opieki i nierzadko świecą pustkami" to znaczy są tańsze??? To, że poziom usługi jest o niebo wyższy to widać gołym okiem, a reszta jest tajemnicą !!!

  Odpowiedz
 • xxx(2015-08-05 23:43) Zgłoś naruszenie 00

  W Sieradzu w Domu Opieki trzeba zapłacić 2700.oo miesięcznie , a może więcej. Opieka a przede wszystkim posiłki pod psem. Pacjencji nie chcą jeść tylko kasza i kasza. Opinię otrzymałam od osoby, która tam przebywa / żona/. Rodzina przynosi posiłki. Nie wiem czy to prawda, ale powinno się sprawdzić bez uprzedzenia, chociaż by w czasie obiadu...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane