statystyki

Niepełnosprawni: Łatwiejsze występowanie o dopłaty do pensji za okres wsteczny

autor: Michalina Topolewska03.08.2015, 07:33; Aktualizacja: 03.08.2015, 09:58

Biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) zmienia stanowisko w sprawie pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń za miesiące, w których pracownik czekał na nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wskazuje, że w takich sytuacjach nie muszą zwracać się o przywrócenie terminu na złożenie korekty wniosku.

Zmieniona procedura

Najnowsze wyjaśnienie zawiera zupełnie odmienną interpretację przepisów od tej, którą biuro przedstawiało jeszcze w 2014 r. To wtedy pracodawcy zostali zaskoczeni stosowaniem przez BON oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zmienionej procedury ubiegania się o dopłaty do wynagrodzeń. Co do zasady, zgodnie z par. 4 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 grudnia 2014 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 1988) pracodawca ma czas na złożenie wniosku Wn-D i informacji INF-D-P do 25. dnia miesiąca następującego po tym, którego wsparcie ma dotyczyć.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pracownik przez pewien okres nie ma aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W trakcie oczekiwania na jego wydanie – co może trwać nawet kilka miesięcy – pracodawca nie może więc starać się o dofinansowanie do jego pensji (jest traktowany jak zdrowa osoba). Natomiast gdy zatrudniony dostarczy mu nowy dokument, pracodawca może wstecznie zaliczyć go do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i złożyć korektę wniosku poprzez przesłanie do PFRON informacji INF-D-P. To zaś pozwala mu uzyskać za takiego zatrudnionego dopłaty za okres wsteczny.

Tyle tylko, że zarówno BON, jak i PFRON zaczęły w 2014 r. wymagać, aby pracodawcy w takich sytuacjach występowali jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu na złożenie druku INF-D-P wynikającego z par. 4 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia. Biuro wskazywało, że zastosowanie mają przy tym przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. A więc pracodawcy mieli na to tylko 7 dni od momentu dostarczenia przez podwładnego orzeczenia o niepełnosprawności.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane