statystyki

ZUS nie przyznał świadczenia? Urzędnik nie odpowie przed ubezpieczonym

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska30.07.2015, 16:00
urzędnik

Pomysł, aby pozwać pracownika ZUS w trybie ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych, świadczy o niezrozumieniu istoty przepisów tej ustawy.źródło: ShutterStock

ZUS odmówił mi prawa do świadczenia, złożyłam więc odwołanie od decyzji. Wiem, że pracownik zajmujący się sprawą, mimo mojej wyraźnej prośby o szybkie podjęcie działań, zajął się odwołaniem na krótko przed upływem terminu. Uważam, że zrobił to celowo. Co więcej, zajmował się moją sprawą niewłaściwie, opieszale, a sama decyzja jest oczywiście krzywdząca. Słyszałam o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za rażące naruszenie prawa i chciałabym pozwać pracownika ZUS. Czy to możliwe?

Nie. Pomysł, aby pozwać pracownika ZUS w trybie ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (dalej: ustawa), świadczy o niezrozumieniu istoty przepisów tej ustawy. Określa ona zasady odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych wobec m.in. Skarbu Państwa lub innych podmiotów ponoszących odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej za działania lub zaniechania prowadzące do rażącego naruszenia prawa.

Odpowiedzialność ta nie znajduje zastosowania w relacji funkcjonariusz publiczny – poszkodowany, jest bowiem relacją łączącą tak naprawdę jedynie dwa podmioty – podmiot odpowiedzialny (organ, urząd itp.) oraz funkcjonariusza. Co więcej, funkcjonariusz publiczny ponosi odpowiedzialność majątkową jedynie w razie łącznego zaistnienia przesłanek określonych w art. 5 ustawy.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • LKP(2016-05-20 12:29) Zgłoś naruszenie 01

  Należy zgłosić popełnienia przestępstwa z art 271 lub 231 kk. Osoba wydająca decyzję administracyjną jest bowiem funkcjonariuszem publicznym. Nie ważne czy ZUS to organ administracji państwowej, czy nie.

  Odpowiedz
 • Emeryt(2015-07-30 18:11) Zgłoś naruszenie 00

  Od kilku lat jak mantrę powtarzam, że brak jest ustawy o odpowiedzialności majątkowej i karnej wszelkiej maści urzędników ( w tym również sędziów, prokuratorów, komorników, urzędników US, KS, itp.) A tu mamy wzorcowy przykład olewania swoich obowiązków i krzywdzenia obywateli. Ten urzędnik powinien być natychmiast zwolniony dyscyplinarnie z pracy. Może gdyby pomachał miotłą po chodnikach zmieniłby zdanie.

  Odpowiedz
 • Zabawa, Roman Zabawa(2015-07-31 16:58) Zgłoś naruszenie 00

  W Konstytucji jest napisane że , wszyscy jesteśmy podmiotami prawa. Żadnych figur retorycznych tam nie ma. Tu wyżej jest jakaś pokrętna interpretacja!

  Odpowiedz
 • adi(2015-07-30 20:34) Zgłoś naruszenie 00

  Jak można 40 lat pracy oddać w ręce urzędnika który ma często mniej życia ale za decyzje swoje nie odpowiada. W państwie PO to nie pracodawca ale ZUS i Sądy pracy wiedzą lepiej kto i na jakim stanowisku pracował. Nie dziwię się ze młodzi wyjeżdżają z tego kraju bezprawia. Gdybym był młodszy też bym wyjechał.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane