statystyki

Niepełnosprawny przedsiębiorca zapłaci mniej

autor: Marcin Nagórek09.07.2015, 08:42; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:47

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, opłacając podatek na zasadach ogólnych. Mam stwierdzony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Nie uzyskuję przychodów z innych źródeł. Słyszałem, że jest możliwe, abym z racji swojej niepełnosprawności nie musiał płacić składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia tej działalności. Czy to prawda?

Tak, ale tylko w pewnych okolicznościach. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwana dalej ustawą zdrowotną. Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują z takimi osobami, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca temu ubezpieczeniu. Składka ta jest miesięczna i niepodzielna. Podstawę jej wymiaru dla przedsiębiorców stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Dopuszczalny wyjątek

Ustawa zdrowotna w pewnych przypadkach zwalnia jednak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak bowiem wynika z art. 82 ust. 9, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez przedsiębiorcę, który ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Warunkiem do uzyskania zwolnienia jest nieuzyskiwanie przychodów z tej działalności w wysokości przekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury lub opłacanie podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Obecnie najniższa emerytura wynosi 880,45 zł miesięcznie, w związku z czym przychody przedsiębiorcy nie mogą przekroczyć miesięcznie 440,23 zł.

Ważne


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane