statystyki

Niepełnosprawny przedsiębiorca zapłaci mniej

autor: Marcin Nagórek09.07.2015, 08:42; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:47

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, opłacając podatek na zasadach ogólnych. Mam stwierdzony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Nie uzyskuję przychodów z innych źródeł. Słyszałem, że jest możliwe, abym z racji swojej niepełnosprawności nie musiał płacić składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia tej działalności. Czy to prawda?

Tak, ale tylko w pewnych okolicznościach. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwana dalej ustawą zdrowotną. Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c tej ustawy obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które prowadzą działalność pozarolniczą lub współpracują z takimi osobami, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca temu ubezpieczeniu. Składka ta jest miesięczna i niepodzielna. Podstawę jej wymiaru dla przedsiębiorców stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Dopuszczalny wyjątek

Ustawa zdrowotna w pewnych przypadkach zwalnia jednak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak bowiem wynika z art. 82 ust. 9, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez przedsiębiorcę, który ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Warunkiem do uzyskania zwolnienia jest nieuzyskiwanie przychodów z tej działalności w wysokości przekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury lub opłacanie podatku dochodowego w formie karty podatkowej. Obecnie najniższa emerytura wynosi 880,45 zł miesięcznie, w związku z czym przychody przedsiębiorcy nie mogą przekroczyć miesięcznie 440,23 zł.

Ważne


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane