statystyki

Żądanie dodatkowej premii narusza zasadę uczciwości

autor: Ewa Przedwojska16.07.2015, 10:28; Aktualizacja: 16.07.2015, 11:06

TEZA: Może być uznane, w okolicznościach danej sprawy, za sprzeczne z zasadą uczciwości i lojalności oraz ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa do świadczenia żądanie dodatkowej korzyści w postaci premii regulaminowej, gdy doszło do zrealizowania ekwiwalentności za wykonaną pracę przez wypłatę premii uznaniowej, a pracownik świadomie wykorzystuje przekonanie pracodawcy co do zmiany warunków płacy w zakresie rodzaju świadczenia premiowego.

Sygn. akt I PK 163/14

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 28 stycznia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Główna księgowa miała ustalone w umowie o pracę z 2005 r. wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 4300 zł oraz premię regulaminową w wysokości 40 proc. płacy zasadniczej (1720 zł). Obok tej miesięcznej premii regulamin wynagradzania przewidywał również kwartalną premię uznaniową. Po trzech miesiącach spółka zmieniła regulamin wynagradzania, wprowadzając zamiast premii regulaminowej premię uznaniową w wysokości do 40 proc. płacy zasadniczej. Księgowa była jedynym pracownikiem, któremu nie wypowiedziano warunków płacy w zakresie premii regulaminowej.

Po zmianach regulaminu księgowej nie wypłacano dwóch świadczeń, tj. premii regulaminowej i premii uznaniowej, lecz jedno, określane jako premia uznaniowa. Od listopada 2008 r. do lipca 2009 r. wypłacano jej premię uznaniową w wysokości 2365 zł (tj. 55 proc. płacy zasadniczej), a od sierpnia do października 2009 r. – w wysokości 1032 zł, z uwagi na problemy finansowe spółki. Księgowa nie domagała się wówczas ani zapłaty dodatkowo premii regulaminowej, ani wyrównania wypłaconej premii do wysokości odpowiadającej premii regulaminowej. Z roszczeniem o zapłatę premii regulaminowej za nieprzedawniony okres od listopada 2008 r. do października 2009 r. wystąpiła w listopadzie 2011 r.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane