statystyki

ZUS: Zawiadomić trzeba tylko o wszczęciu postępowania

autor: EBŁ18.06.2015, 09:14; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:06
prawo, sąd

ZUS: Zawiadomić trzeba tylko o wszczęciu postępowaniaźródło: ShutterStock

Jakiś czas temu dostałem z ZUS zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie zaległości z tytułu składek. Wkrótce potem decyzję stwierdzającą zadłużenie wobec ZUS i wzywającą do uregulowania zaległości. Czy ZUS nie obowiązują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego? Czy nie powinien najpierw zawiadomić mnie o zakończeniu postępowania? Nie mam teraz możliwości uregulowania długu, więc zależy mi na przesunięciu tego w czasie. Czy brak zawiadomienia wpływa na wydaną decyzję?

W postępowaniach prowadzonych przez ZUS stosuje się co do zasady przepisy ogólne k.p.a., w tym art. 10 przewidujący obowiązek poinformowania strony o zakończeniu postępowania w celu umożliwienia jej wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów przed wydaniem decyzji. Stosując jednak te zasady, należy mieć na względzie specyfikę postępowań oraz charakter decyzji wydawanych przez Zakład. Zgodnie z ogólną zasadą decyzje ZUS mają charakter deklaratoryjny, a nie konstytutywny – nie tworzą prawa. Decyzja deklaratoryjna dotyczy praw lub zobowiązań powstałych z mocy prawa, potwierdza jedynie stan istniejący z chwilą ziszczenia się określonych ustawowych warunków. Taki charakter ma właśnie decyzja określająca wysokość zaległości z tytułu nieopłaconych składek, ponieważ obowiązek ich obliczania i opłacenia istnieje z mocy ustawy. Podobnie decyzja określająca wymiar składek.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane