statystyki

Sąd oceni okoliczności sprawy z dnia wydania decyzji ZUS

autor: Ryszard Sadlik11.06.2015, 09:02; Aktualizacja: 11.06.2015, 09:15
prawo, sąd, sprawiedliwość

Sąd ubezpieczeń społecznych ma za zadanie skontrolować jej zasadność oraz legalność, czyli zgodność z prawemźródło: ShutterStock

W postępowaniu odwoławczym badany jest stan prawny i faktyczny z chwili orzekania przez ZUS, bez względu na późniejsze zmiany. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Osoba niezadowolona z decyzji ZUS może złożyć odwołanie do sądu. Nierzadko jednak, zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd, okoliczności albo przepisy ulegają zmianie. Powstają wówczas wątpliwości, według jakiego stanu rzeczy ma orzekać sąd.

Sąd ubezpieczeń społecznych, rozpoznając odwołanie od zaskarżonej decyzji ZUS, ma za zadanie skontrolować jej zasadność oraz legalność, czyli zgodność z prawem. W razie uwzględnienia odwołania powinien zmienić decyzję i orzec co do istoty sprawy. Jeśli natomiast nie uwzględnia odwołania, musi je oddalić, uznając, że orzeczenie organu rentowego jest prawidłowe. Zakres przedmiotowy postępowania przed sądem jest jednak ograniczony przez samą decyzję.

Co mówi orzecznictwo

W orzecznictwie Sądu Najwyższego dominuje stanowisko, że badanie legalności decyzji i orzekanie o niej przez sąd możliwe jest tylko przy uwzględnieniu stanu faktycznego i prawnego istniejącego w chwili jej wydawania, zaś postępowanie dowodowe przed sądem jest postępowaniem sprawdzającym ustalenia dokonane przez ZUS. Tak wskazywał SN m.in. w wyroku z 5 kwietnia 2007 r., sygn. akt I UK 316/06, stwierdzając wyraźnie, że badanie legalności decyzji jest możliwe tylko przy uwzględnieniu stanu prawnego i faktycznego istniejącego w chwili ustalania do niego prawa.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane