statystyki

Sejm się zgodził: NIK skontroluje ZUS i organy podatkowe

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.06.2015, 07:28; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:22

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej zatwierdziła wczoraj wniosek do NIK w sprawie przeprowadzenia pilnej kontroli działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i organów podatkowych.

– Chodzi o sprawdzenie prawidłowości ściągania należności podatkowych i wpłat na ZUS oraz ich egzekucji wynikających z zatrudnienia pracowników w ramach umów outsourcingowych – wyjaśnia Mariusz Błaszczak, poseł PiS, przewodniczący komisji.

Posłowie w ten sposób chcą pomóc przedsiębiorcom oszukanym przez agencje pracy tymczasowej. Skorzystali oni z outsourcingu pracowniczego. Wyglądało to tak, że pracodawca przekazywał agencji akta osobowe wraz z historią wynagradzania i zatrudniania, a jej dział kadr i płac naliczał od tego momentu wynagrodzenia i prowadził całą dokumentację kadrowo-płacową. Jednak firmy, które oferowały outsourcing pracowniczy, nie wywiązały się ze swoich obowiązków. Nie odprowadzały za pracowników należnych składek emerytalnych, zdrowotnych oraz zaliczek na podatek dochodowy, w efekcie cały ciężar związany z uregulowaniem zobowiązań nadal spoczywa na pierwotnym pracodawcy. W ten sposób poszkodowanych zostało ponad 500 firm i ponad 20 tys. pracowników.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane