statystyki

Sejm się zgodził: NIK skontroluje ZUS i organy podatkowe

autor: Urszula Mirowska-Łoskot11.06.2015, 07:28; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:22

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej zatwierdziła wczoraj wniosek do NIK w sprawie przeprowadzenia pilnej kontroli działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i organów podatkowych.

– Chodzi o sprawdzenie prawidłowości ściągania należności podatkowych i wpłat na ZUS oraz ich egzekucji wynikających z zatrudnienia pracowników w ramach umów outsourcingowych – wyjaśnia Mariusz Błaszczak, poseł PiS, przewodniczący komisji.

Posłowie w ten sposób chcą pomóc przedsiębiorcom oszukanym przez agencje pracy tymczasowej. Skorzystali oni z outsourcingu pracowniczego. Wyglądało to tak, że pracodawca przekazywał agencji akta osobowe wraz z historią wynagradzania i zatrudniania, a jej dział kadr i płac naliczał od tego momentu wynagrodzenia i prowadził całą dokumentację kadrowo-płacową. Jednak firmy, które oferowały outsourcing pracowniczy, nie wywiązały się ze swoich obowiązków. Nie odprowadzały za pracowników należnych składek emerytalnych, zdrowotnych oraz zaliczek na podatek dochodowy, w efekcie cały ciężar związany z uregulowaniem zobowiązań nadal spoczywa na pierwotnym pracodawcy. W ten sposób poszkodowanych zostało ponad 500 firm i ponad 20 tys. pracowników.


Pozostało jeszcze 25% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane