statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 11 czerwca 2015

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Adam Jagiełło, Marcin Nagórek11.06.2015, 09:02; Aktualizacja: 11.06.2015, 09:11

Poradnia ubezpieczeniowa z 11 czerwca 2015

● Członek rady nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nosi się z zamiarem rozpoczęcia indywidualnej działalności gospodarczej. Czy z uwagi na to, że jako członek rady nadzorczej jest już zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a z tytułu pełnienia tej funkcji otrzymuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego, będzie musiał z tytułu działalności gospodarczej opłacać tylko składkę zdrowotną?

Nie. Podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej za wynagrodzeniem nie wyłącza obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Z kolei członek rady nadzorczej, który za wynagrodzeniem pełni swoją funkcję, jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, a jeżeli ma miejsce zamieszkania w Polsce, to obowiązkowe dla niego jest również ubezpieczenie zdrowotne. Pełnienie za wynagrodzeniem funkcji członka rady nadzorczej stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także wówczas, gdy członek rady nadzorczej spełnia warunki do podlegania tym ubezpieczeniom z innych tytułów (np. pozarolniczej działalności gospodarczej). Jednocześnie obowiązujące przepisy nie dają podstaw do przyjęcia, że w sytuacji gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członka rady nadzorczej jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, to wykluczony jest obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej przez członka rady nadzorczej pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie ulega przy tym wątpliwości, że członek rady nadzorczej mający miejsce zamieszkania w Polsce, który wykonuje pozarolniczą działalność gospodarczą, składkę na ubezpieczenie zdrowotne powinien opłacać z obydwu tytułów.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane