statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 11 czerwca 2015

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Adam Jagiełło, Marcin Nagórek11.06.2015, 09:02; Aktualizacja: 11.06.2015, 09:11

Poradnia ubezpieczeniowa z 11 czerwca 2015

● Członek rady nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nosi się z zamiarem rozpoczęcia indywidualnej działalności gospodarczej. Czy z uwagi na to, że jako członek rady nadzorczej jest już zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a z tytułu pełnienia tej funkcji otrzymuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego, będzie musiał z tytułu działalności gospodarczej opłacać tylko składkę zdrowotną?

Nie. Podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej za wynagrodzeniem nie wyłącza obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wykonywanie pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Z kolei członek rady nadzorczej, który za wynagrodzeniem pełni swoją funkcję, jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, a jeżeli ma miejsce zamieszkania w Polsce, to obowiązkowe dla niego jest również ubezpieczenie zdrowotne. Pełnienie za wynagrodzeniem funkcji członka rady nadzorczej stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także wówczas, gdy członek rady nadzorczej spełnia warunki do podlegania tym ubezpieczeniom z innych tytułów (np. pozarolniczej działalności gospodarczej). Jednocześnie obowiązujące przepisy nie dają podstaw do przyjęcia, że w sytuacji gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członka rady nadzorczej jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, to wykluczony jest obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej przez członka rady nadzorczej pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie ulega przy tym wątpliwości, że członek rady nadzorczej mający miejsce zamieszkania w Polsce, który wykonuje pozarolniczą działalność gospodarczą, składkę na ubezpieczenie zdrowotne powinien opłacać z obydwu tytułów.

Podstawa prawna


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane