statystyki

Posłowie za pomocą dla firm zatrudniających rodziców

autor: Łukasz Guza15.05.2015, 07:30; Aktualizacja: 15.05.2015, 09:08

Urlopy rodzicielskie się sprawdziły, ale konieczne są dalsze zmiany w prawie wspierające politykę prorodzinną. Tak w skrócie można podsumować dyskusję posłów sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która przyjęła wczoraj informację ministra pracy i polityki społecznej o realizacji ustawy wprowadzającej urlopy rodzicielskie (czyli wydłużającej płatną opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie pierwszego roku życia).

Władysław Kosiniak-Kamysz, szef resortu pracy, podkreślał, że rodzice mają obecnie swobodny wybór wymiaru urlopu na dziecko, z jakiego chcą skorzystać. Mogą się też nim dzielić i łączyć jego wykorzystanie z pracą na niepełny etat. – Prezydencki projekt wydłuża jeszcze ten czas, za który można pobierać i zasiłek macierzyński, i wynagrodzenie za pracę na część etatu. Z kolei projekt rządowy zakłada przyznanie specjalnego świadczenia tym rodzicom, którzy nie mają obecnie prawa do zasiłku macierzyńskiego – podkreślał minister.

Wskazywał jednak także rozwiązania, o które trzeba zadbać w przyszłości. Chodzi np. o popularyzację wśród rodziców pracy na część etatu.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane