statystyki

Posłowie za pomocą dla firm zatrudniających rodziców

autor: Łukasz Guza15.05.2015, 07:30; Aktualizacja: 15.05.2015, 09:08

Urlopy rodzicielskie się sprawdziły, ale konieczne są dalsze zmiany w prawie wspierające politykę prorodzinną. Tak w skrócie można podsumować dyskusję posłów sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która przyjęła wczoraj informację ministra pracy i polityki społecznej o realizacji ustawy wprowadzającej urlopy rodzicielskie (czyli wydłużającej płatną opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie pierwszego roku życia).

Władysław Kosiniak-Kamysz, szef resortu pracy, podkreślał, że rodzice mają obecnie swobodny wybór wymiaru urlopu na dziecko, z jakiego chcą skorzystać. Mogą się też nim dzielić i łączyć jego wykorzystanie z pracą na niepełny etat. – Prezydencki projekt wydłuża jeszcze ten czas, za który można pobierać i zasiłek macierzyński, i wynagrodzenie za pracę na część etatu. Z kolei projekt rządowy zakłada przyznanie specjalnego świadczenia tym rodzicom, którzy nie mają obecnie prawa do zasiłku macierzyńskiego – podkreślał minister.

Wskazywał jednak także rozwiązania, o które trzeba zadbać w przyszłości. Chodzi np. o popularyzację wśród rodziców pracy na część etatu.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane