statystyki

Dorabianie w czasie wychowawczego nie zawsze pozbawia dodatku do zasiłku na dziecko

autor: Michalina Topolewska20.05.2015, 07:45; Aktualizacja: 20.05.2015, 08:36
Ojciec z dzieckiem

Dodatek nie przysługuje, jeżeli rodzic podjął pracę, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.źródło: ShutterStock

Gmina musi ocenić wszystkie okoliczności związane z pracą rodzica, zanim uzna, że uniemożliwia ona opiekę nad dzieckiem.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach. Rozpatrywał skargę złożoną przez rodzica, któremu gmina odmówiła przyznania dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Przyczyną wydania takiej decyzji było podjęcie przez matkę zatrudnienia w wymiarze jednej czwartej etatu przez dwie godziny dziennie. Zdaniem samorządu skutkowało to niespełnianiem przesłanki wynikającej z art. 10 ust. 5 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.).

Zgodnie z nim dodatek nie przysługuje, jeżeli rodzic podjął pracę, która uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. W ocenie gminy tylko takie zatrudnienie, które jest wykonywane w domu, nie powoduje naruszenia wspomnianej przesłanki. To zaś oznacza, że każde wyjście z miejsca zamieszkania i pozostawienie dziecka pod opieką innej osoby stanowi podstawę do wydania negatywnej decyzji. Skarżąca matka argumentowała, że jej praca w żaden sposób nie koliduje z zajmowaniem się potomkiem i w czasie jej nieobecności pozostaje pod pieczą ojca.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane