statystyki

Już jedna składka uprawnia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego

autor: Tomasz Zalewski08.05.2015, 08:28; Aktualizacja: 08.05.2015, 10:19
bank-ubezpieczenia-kredyt-klient

ZUS kwestionował m.in. nieracjonalnie wysoką podstawę składekźródło: ShutterStock

Kobieta, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w dziewiątym miesiącu ciąży, ma prawo po urodzeniu dziecka korzystać z dobrodziejstw płynących z ubezpieczenia.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmawiającą prowadzącej pozarolniczą działalność świadczeń z ubezpieczenia społecznego po urodzeniu dziecka. Sprawa dotyczyła kobiety, która będąc w zaawansowanej ciąży, zarejestrowała 2 lipca 2014 r. działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży biżuterii i odzieży za pośrednictwem domów sprzedaży wysyłkowej i przez portale internetowe. Zgłosiła się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego, a także do dobrowolnych ubezpieczeń chorobowego i zdrowotnego. Jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za lipiec 2014 r. zadeklarowała 8760 zł. Następnie wystąpiła do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego od 31 lipca 2014 r. do 29 lipca 2015 r.

Zakład odmówił jej wypłacenia świadczeń. Jego zdaniem zastanawiające było podjęcie wykonywania pozarolniczej działalności w zaawansowanej ciąży tuż przed porodem, tym bardziej że wcześniej nie posiadała żadnego tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Ponadto zdaniem ZUS osoba wystawiająca przedmioty do sprzedaży na portalach internetowych nie ma obowiązku zarejestrowania działalności gospodarczej. Tym bardziej że w zasadzie wszystkie czynności dotyczące transakcji, poza umieszczeniem produktu w systemie i wysłaniem go do klienta, są dokonywane przez serwis.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • Brawo Sąd(2015-05-08 17:49) Zgłoś naruszenie 00

  no i znowu wszyscy będą utrzymywać takie ładne kwiatki. forsy tylkona leczenie nie bedzie dla starych ,styranych pryków.
  Sędziowie powinni iśc teraz i oddać skladki swoje na ta panią.

  Odpowiedz
 • POlak(2015-05-08 18:36) Zgłoś naruszenie 00

  A może warto zmienić prawo żeby takie mendy jak ta pani nie wykorzystywały luk w systemie ubezpieczeń.
  Proponuje wprowadzić 9 miesięczny okres karencji na zasiłki macierzyńskie.
  Zresztą wystarczy popatrzeć na prywatne firmy ubezpieczeniowe i wiele z tego przenieść do państwowych ubezpieczeń

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane