statystyki

ZUS: Za męża współpracownika czasami wystarczy tylko składka zdrowotna

autor: Mariusz Stępień14.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:17

Jeśli małżonek przedsiębiorcy pozostaje w stosunku pracy z innym podmiotem i otrzymuje co najmniej minimalną pensję, to nie podlega ubezpieczeniu społecznemu z racji stałej współpracy z rodzinną firmą.

Tak stwierdził ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Została ona wydana na wniosek osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która miała wątpliwości co do obowiązku opłacania składek za osobę współpracującą. Chodziło o jej męża, który pomaga przy prowadzeniu firmy, ale jednocześnie pozostaje w stosunku pracy z innym podmiotem.

ZUS przypomniał, że opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne za takiego współpracownika jest uzależnione od spełnienia równocześnie warunków: stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa albo pozostawania w związku małżeńskim z przedsiębiorcą, prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego oraz współpracy przy prowadzeniu działalności.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • dziadek(2015-05-14 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    czy małżonek (-ka) przedsiębiorcy z tego tytułu będzie miał (-a) w razie potrzeby dwa baseny, kaczki, czy tez podwójna kroplówkę?

    Odpowiedz
  • cd(2015-05-14 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie moje składki rentowe? nigdy nie korzystałem z renty, płaciłem jednocześnie składki emerytalne i składki rentowe - jaki skur... ukradł moje składki

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane