statystyki

Świadczenia rodzinne: Rodzic będzie mógł złożyć wniosek przez internet

autor: Michalina Topolewska06.05.2015, 07:46; Aktualizacja: 06.05.2015, 08:54
Pieniądze, kalkulator

6,7 mln zł ma kosztować w przyszłym roku rozwijanie platformy informacyjno-usługowejźródło: ShutterStock

Gmina będzie mogła uzyskać informacje o wysokości dochodu osoby ubiegającej się o pomoc finansową bezpośrednio z urzędu skarbowego.

Taką zmianę przewiduje zatwierdzony przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest informatyzacja działań związanych nie tylko z przyznawaniem zasiłków na dzieci, lecz także wsparcia z Funduszu Alimentacyjnego i pomocy społecznej. Przyspieszy on także procedurę związaną z wydawaniem orzeczeń o stopniu niepełnosprawności oraz karty dużej rodziny (KDR).

Projekt zakłada, że wnioski o świadczenia na dzieci będzie można składać w formie elektronicznej. Ma do tego służyć specjalna platforma informacyjno-usługowa, która będzie elementem Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego. Razem z e-wnioskiem będzie można przesłać też inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń. Będą one jednak wymagać uwierzytelnienia za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzanego profilem zaufanym ePUAP.

Nowelizacja przepisów spowoduje też zwolnienie rodziców z obowiązku dostarczania niektórych informacji potrzebnych do przyznania pomocy finansowej. Organ gminy zajmujący się przyznawaniem świadczeń będzie mógł pozyskać dane o wysokości zarobków czy składki zdrowotnej z urzędu skarbowego oraz ZUS.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane