statystyki

Kiedy trzeba ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika

autor: Mariusz Stępień10.02.2015, 17:00
praca-ludzie

Czy trzeba podpisać nową umowę?źródło: ShutterStock

Czasami pracownik może liczyć na powtórne przyjęcie do pracy. Jest tak po zwolnieniu grupowym lub z powodu długiej nieobecności wynikającej z choroby. Muszą być jednak spełnione określone przepisami warunki.

Czy nieuzasadnioną odmowę można zakwestionować?

Pracodawca rozwiązał ze mną umowę na podstawie art. 53 kodeksu pracy. Gdy wystąpiłam do niego o ponowne zatrudnienie, stwierdził, że nie ma już wolnego etatu. Wiem, że nie mówi prawdy. Czy można wystąpić w tej sprawie do sądu?

Z kodeksu pracy wynika, że pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby zgłosi powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn. Gdy wymienione warunki są spełnione, pracownikowi przysługuje roszczenie o zawarcie z nim umowy o pracę. Może on zatem w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy wystąpić do sądu pracy z żądaniem realizacji przez pracodawcę tego obowiązku.

Z wyroku Sądu Najwyższego z 12 stycznia 1998 r. wynika, że oceniając możliwości ponownego zatrudnienia pracownika, z którym umowa o pracę została rozwiązana na podstawie art. 53 par. 1 kodeksu pracy, należy uwzględnić zarówno okoliczności dotyczące pracodawcy, jak i tego pracownika. Jeśli chodzi o pracodawcę, sąd pracy będzie m.in. uwzględniał, czy zatrudnia on nowe osoby przy pracach odpowiadających kwalifikacjom pracownika zgłaszającego chęć powrotu. Zgodnie z ogólnymi regułami dowodowymi to na pracowniku będzie spoczywało wykazanie przed sądem, że pracodawca ma możliwość jego ponownego zatrudnienia.

Podstawa prawna


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane