statystyki

Kiedy trzeba ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika

autor: Mariusz Stępień10.02.2015, 17:00
praca-ludzie

Czy trzeba podpisać nową umowę?źródło: ShutterStock

Czasami pracownik może liczyć na powtórne przyjęcie do pracy. Jest tak po zwolnieniu grupowym lub z powodu długiej nieobecności wynikającej z choroby. Muszą być jednak spełnione określone przepisami warunki.

Czy nieuzasadnioną odmowę można zakwestionować?

Pracodawca rozwiązał ze mną umowę na podstawie art. 53 kodeksu pracy. Gdy wystąpiłam do niego o ponowne zatrudnienie, stwierdził, że nie ma już wolnego etatu. Wiem, że nie mówi prawdy. Czy można wystąpić w tej sprawie do sądu?

Z kodeksu pracy wynika, że pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby zgłosi powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn. Gdy wymienione warunki są spełnione, pracownikowi przysługuje roszczenie o zawarcie z nim umowy o pracę. Może on zatem w ciągu 14 dni od doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy wystąpić do sądu pracy z żądaniem realizacji przez pracodawcę tego obowiązku.

Z wyroku Sądu Najwyższego z 12 stycznia 1998 r. wynika, że oceniając możliwości ponownego zatrudnienia pracownika, z którym umowa o pracę została rozwiązana na podstawie art. 53 par. 1 kodeksu pracy, należy uwzględnić zarówno okoliczności dotyczące pracodawcy, jak i tego pracownika. Jeśli chodzi o pracodawcę, sąd pracy będzie m.in. uwzględniał, czy zatrudnia on nowe osoby przy pracach odpowiadających kwalifikacjom pracownika zgłaszającego chęć powrotu. Zgodnie z ogólnymi regułami dowodowymi to na pracowniku będzie spoczywało wykazanie przed sądem, że pracodawca ma możliwość jego ponownego zatrudnienia.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane