statystyki

Kiedy nagroda zwiększy zasiłek chorobowy

autor: Mariusz Stępień10.10.2014, 07:42; Aktualizacja: 10.10.2014, 09:07
Czy trzeba podwyższyć podstawę?

Czy trzeba podwyższyć podstawę?źródło: ShutterStock

Do podstawy, od której oblicza się świadczenia chorobowe, można wliczyć tylko takie składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane za okres absencji. Konieczne jest także ich oskładkowanie.

Czy nagroda równa dla wszystkich jest korzystna

Moja firma obchodzi w tym roku 20-lecie. Chce wypłacić wszystkim pracownikom nagrody. Jeszcze nie została podjęta decyzja, czy będą one różne, czy cała załoga dostanie taką samą kwotę. Czy jeśli wszyscy dostaną nagrody w równej wysokości, będą one miały wpływ na wysokość świadczeń w razie choroby?

W podstawie, od której oblicza się zasiłki, nie uwzględnia się nagród, które są przyznawane niezależnie od absencji pracownika w pracy. Chodzi o takie, które pracownik otrzyma w pełnej wysokości mimo choroby i pobierania zasiłków. Gdy zatem pracodawca przyzna wszystkim pracownikom nagrody w jednakowej wysokości niezależnie od oceny ich pracy, nieobecności z powodu choroby, to nie będzie ich można wliczać do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika stanowiącego podstawę zasiłku. Gdy natomiast nagrody będą przyznawane pracownikom uznaniowo, czyli w różnych kwotach, i pracodawca nie będzie mógł udowodnić, że mają do nich prawo za czas pobierania zasiłków, to trzeba je będzie wliczyć do podstawy zasiłków. Wówczas nagroda wpłynie na wysokość tych zasiłków, które będą przyznawane w miesiącach następujących po jej wypłacie.

Podstawa prawna


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • magma(2015-06-09 19:58) Zgłoś naruszenie 10

    u mnie nikt nie chodzie na zwolnienia lekarskie bo zarabiamy grosze i z tego 80 % to bardzo mało i tym sposobem rozprzestrzeniają się bakterie na całe rodziny pracowników . To raj dla firm farmaceutycznych i o to w Polityce chodzi bo kolesie maja te firmy . Polecam ,, Koleś kolesiowi ,, na YouTube

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane