statystyki

Trzeba wyczekać 30 dni na płatne zwolnienie lekarskie

autor: Renata Żaczek27.10.2014, 18:00; Aktualizacja: 12.11.2014, 11:25
By zwolnienie było płatne, trzeba spełnić warunki niezbędne do nabycia prawa do zasiłku chorobowego

By zwolnienie było płatne, trzeba spełnić warunki niezbędne do nabycia prawa do zasiłku chorobowegoźródło: ShutterStock

Tuż po podjęciu pracy zachorowałam. Poszłam do lekarza i dostałam zwolnienie lekarskie, które dostarczyłam do kadr. Dopiero przy pensji zobaczyłam, że za okres choroby nie dostałam pieniędzy – pisze pani Monika i zastanawia się dlaczego, skoro zatrudniła się na umowę o pracę, od której potrącane są wszystkie składki.

By zwolnienie było płatne, trzeba spełnić warunki niezbędne do nabycia prawa do zasiłku chorobowego. Za pierwsze 33 dni choroby (w przypadku ubezpieczonego powyżej 50. roku życia – 14 dni) płaci pracodawca, zaś od 34. dnia (i 15. w przypadku ubezpieczonego powyżej 50. roku życia) – Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oba te świadczenia należą się dopiero wtedy, jeśli niezdolność do pracy powstała w czasie trwania zatrudnienia i w dniu powstania niezdolności do pracy chory ma co najmniej 30-dniowy nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego, zwanego okresem wyczekiwania.

Dopiero po okresie wyczekiwania mamy prawo do zasiłku chorobowego. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo wynikała z urlopu wychowawczego, bezpłatnego lub odbywania czynnej służby wojskowej. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym przekroczyła 30 dni, to żeby skorzystać ze świadczeń chorobowych po podjęciu nowej pracy, trzeba ponownie osiągnąć wymagany okres ubezpieczenia chorobowego.

Jeśli pracownik zachoruje zaraz po podjęciu pracy, ważne jest, czy wcześniej był już zatrudniony. Bez okresu wyczekiwania zwolnienie będzie płatne od pierwszego dnia choroby, jeśli pani Monika udowodni co najmniej 10-letni okres ubezpieczenia chorobowego. A więc obecnie pracuje na umowę o pracę i wykaże, że na taką umowę pracowała także wcześniej. Przepisy ustawy zasiłkowej nie wymagają, aby był to okres ciągłego ubezpieczenia chorobowego, dlatego przy zliczaniu 10-letniego okresu ubezpieczenia nie mają znaczenia przerwy pomiędzy umowami o pracę.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane